Нов казус около "Левски": Ще плаща ли Сираков данъци върху акциите?
Секция: СПОРТ
28 Май 2020 10:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нов казус около "Левски": Ще плаща ли Сираков данъци върху акциите?

/КРОСС/ Днес би трябвяло акциите на футболния клуб "Левски" да преминат в ръцете на Наско Сираков, според обещанието на Георги Попов - досегашен мажоритарен собственик на "сините". Въпросът е ще дължи ли Наско Сираков данък, след като въпросните 86.6 % от акциите вече бъдат на негово име? Отказът на министър-председателя Бойко Борисов да ги вземе постави "Левски" в ситуация да трябва друг преносител, а легендата на отбора излезе на преден план. Зад него застанаха и огромната част от феновете на "сините".

Според публикацията, Сираков ще дължи данък, дори акциите на "Левски" да му бъдат прехвърлени безвъзмездно, категорични са една част от юристите. Всичко е уредено в Закона за местните данъци и такси. Налогът варира между 3.6 и 6.5 на сто от придобитото имущество.

След вписването му като собственик в акционерната книга, Сираков ще има 2 месеца за деклариране на имуществото. Това се налага, защото не е в родствена връзка по права линия с човека, който му джиросва акциите, а именно - Попов.

Номиналът на прехвърлените акции е 26 383 777 лева, което би направило дължимия данък доста сериозна сума. Ако се приеме, че за София той е 5 %, парите ще възлизат на 1.17 млн. лв.

Ако се приеме, че не става дума за ценни книжа, а за временни удостоверения, се отива към Търговския закон. Там има точно определяне на прехвърлянето на акционерни участия в ООД. В случая на АД, каквото се явява "Левски", се гледа последният счетоводен баланс. Според финансовия отчет, вписан в Търговския регистър миналия месец, той е положителен за повече от 2 милиона лева.

Така приемането на акциите от Сираков, ако липсва договор за някаква, дори минимална цена от 1 лев, ще трябва да се мине и през оценка на активите, за да се изчисли данъкът за прехвърлянето.

Заради това в предни джиросвания на акциите е сключван и договор между страните за сумата от 1 лев, защото освен активите се приемат и пасивите на дружеството.

Има и други мнения - юристи смятат, че когато в едно търговско дружество пасивите са много повече от активите, то пазарната цена на акциите следва да е равна на нула лева (в случая е 1 лв.). Пазарната цена може да се определи от лицензиран оценител, който ще съпостави стойността на активите и стойността на пасивите, а оттам и стойността на самите акции.

Съгласно чл.33, ал.1, т.3 от ЗМДТ, данъчната основа при дарение на ценни книжа е пазарна цена, която в този случай може да се определи като 1 лв. именно поради факта, че пасивите са много повече от активите. Тогава данъкът би трябвало да е 5% от въпросния лев, или 5 стотинки.

Отново се завързва казус, както бе и с това кой става собственик при акта на джиросване на акциите към премиера Борисов. И тогава юристите се разделиха в мненията си, за да се стигне дори до куриоза някои от тях да променят тълкуванията си на 180 градуса в рамките на няколко дни.

"Левски" е в много тежка криза и има нужда от спешно набавяне на поне 3 милиона лева, а и гарантиране на финансирането за следващия спортен сезон. Без такива гаранции, отборът може да загуби лиценза си преди края на юни.

Футболистите са свободни да разтрогнат договорите си и да подведат клуба под отговорност за некоректност в плащанията, след като са взели по 25% от заплатите си за февруари и нито стотинка за март и април. Но засега запазват лоялност и спокойствие, изчаквайки изход от ситуацията, позитивен и за "Левски", и за тях.