Протест в Студентски град срещу ремонт, планиран от "Топлофикация София"
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Юни 2020 11:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Протест в Студентски град срещу ремонт, планиран от "Топлофикация София"

/КРОСС/ Жители на столичните квартали "Студентски град", "Дървеница", "Витоша" и "Малинова долина" събират подписи в петиция срещу график за двумесечен ремонт на "Топлофикация София", който ще ги остави без топла вода цяло лято. Те настояват ремонтните дейности да се извършват поетапно и не са съгласни, че увеличаването на работното време на екипите, които ще работят, би довело до по-бързо приключване на ремонта.

"Смисълът на предоставянето на услугата от дружеството монополист е тя да бъде непрекъсната. В извънредната епидемична обстановка, прекъсването за продължителен период от време на топлоподаването може да предизвика рискове за общественото здраве", каза пред БНР Даниела Стефанова от събиращите подписи против настоящия график на ремонта. Тя посочи, че жалби са изпратени до кмета на София Йорданка Фандъкова, омбудсмана Диана Ковачева и до Димитър Маргаритов - председател на Комисията за защита на потребителите, но все още нямат отговор от тях.

Стефанова беше категорична, че сред жителите на четирите столични квартала има нагла и за протест.

Според недоволните граждани има две алтернативи за скъсяване на периода на ремонта:

"Или да се увеличи броят на екипите, които ще работят по подмяната на тръбата, за да се спази срок от най-много две седмици, или да се построи нов, паралелен топлопровод, което би решило окончателно проблема. Когато има два паралелни топлопровода, ще може единият да работи, а по другия да се извършват ремонтите, като превключването да се случва за един ден, вероятно", коментира Стефанова.

Деян Дянков, омбудсман на "Топлофикация София", заяви в предаването "Преди всички", че този ремонт трябва да бъде извършен, за да не се стигне до авария през зимата, примерно.

Той уточни, че клиентите няма да плащат такса за подгряване на водата в периода на ремонтните дейности. По думите му в Закона за енергетиката не се предвижда компенсация при подобни ситуации на планов ремонт:

"Съществува компенсация само при възникнала авария, ако ремонтът продължи над 48 часа".