По-строги мерки за изгаряне на отпадъци у нас
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Юни 2020 11:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
По-строги мерки за изгаряне на отпадъци у нас

/КРОСС/ Всички инсталации за горене ще преминават през процедурата по задължителна оценка на въздействието върху околната среда.

Депутатите одобриха на второ четене промените в Закона за околната среда, с които затегнаха значително правилата за изгаряне на отпадъци.

Новите текстове, внесени от управляващото мнозинство, задължават всички инсталации за горене на отпадъци, независимо от техния капацитет, да преминават през процедурата по задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). На задължителна оценка ще подлежат и т. нар. експериментални инсталации.

„С настоящите промени на закона затегнахме още повече изискванията за горенето на отпадъци. До момента законодателството разрешаваше до 100 тона и при експерименталното горене да нямаме задължителна оценка на въздействието. С настоящите промени задължихме абсолютно всяко горене на отпадък – опасен или неопасен, независимо от количеството, да подлежи изцяло на задължителна оценка“, коментира депутатът Васил Цветков от ресорната парламентарна комисия.

През изминалите две години това се е случвало само със съгласователно писмо, което обаче не гарантира в достатъчна степен всички възможни рискове и добра защита на околната среда, категорични са вносителите.

Според Цветков настоящите променени ще помогнат за засилване на превантивния контрол и ще внесат успокоение сред обществото, което е силно притеснено от последните изнесени случаи, свързани с опасения за нерегламентирано изгаряне на отпадъци.