Учени наблюдаваха най-младото бебе-пулсар
Секция: Наука
19 Юни 2020 09:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени наблюдаваха най-младото бебе-пулсар

/КРОСС/ Учени наблюдаваха най-младото бебе-пулсар в галактиката с помощта на рентгеновата космическа лаборатория Екс Ем Ем - Нютон, съобщи пресслужбата на Европейската космическа агенция.Пулсарът J1818.0-1607 бе открит през март от обсерваторията на НАСА "Суифт". Наблюденията с европейската обсерватория не само доказват, че звездата е най-младата измежду 3000 известни пулсара в Млечния път, но и че принадлежи към рядка категория пулсари - магнетари. Това са космическите обекти с най-силните магнитни полета във Вселената."J1818.0-1607 е на около 15 000 светлинни години от Земята, в галактиката Млечен път", казва ръководителят на изследването Паоло Еспозито от университета в Павия, Италия.Пулсарите са сред най-екзотичните обекти във Вселената. Те се формират, когато масивните звезди умират при експлозии и след тях остават горещи, плътни и силно магнетизирани звездни частици. Понякога пулсарите преминават през свръхактивност, при която изхвърлят огромно количество радиация за период от милисекунди до няколко години.

По-слабите изригвания често са знак за предстоящ мощен изблик, при който емисиите радиация са в хиляди пъти по-високи. Учените са успели да засекат такова изригване от бебето-пулсар с помощта на Екс Ем Ем - Нютон.
"Да се види нещо толкова младо, току-що формирано във Вселената, е изключително вълнуващо. Хората са можели да наблюдават експлозията на свръхнова, създала този магнетар, преди около 240 години - някъде между Американската и Френската революции", казва Еспозито.

Младият магнетар е сред най-бързо движещите се известни обекти, който прави пълна обиколка около оста си на всеки 1,36 секунди, въпреки че има масата на две Слънца.
В наблюдението на пулсара учените са използвали Екс Ем Ем-Нютон, обсерваторията на НАСА "Суифт", рентгеновата обсерватория НуСТАР и радиотелескопа в Сардиния, Италия.