Омбудсманът поиска пълна държавна подкрепа за децата с увреждания
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Юли 2020 13:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 Омбудсманът поиска пълна държавна подкрепа за децата с увреждания

/КРОСС/ Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева по повод проблем с размера на месечните помощи за деца с трайни увреждания по Закона за семейните помощи за деца (ЗСПД).
Повод за написване на препоръката са жалби от родители, които алармират, че децата им са ощетени заради бавните процедури за медицинската експертиза.
„Гражданите са недоволни, че при първоначално освидетелстване, дори при пълно спазване на всички установени изисквания и срокове на чл. 8д, ал. 8, дължимите месечни помощи, за периода преди подаване на заявлението-декларация до датата на инвалидността в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК (не повече от една година назад), се изплащат само в размер 50 на сто от размера на помощта, определен по реда на чл. 8д, ал. 3 за съответната година", пише омбудсманът.
Ковачева обръща внимание, че въпросът с размера на отпусканите помощи е намерил справедливо решение, единствено в случаите на преосвидетелстване на децата, като средствата се изплащат в пълен размер.
„Бих искала да подчертая, че съгласно действащото законодателство в България семейството и децата са обект на закрила от страна на обществото и от държавата. Тази закрила може да бъде осигурявана по различни начини, но към момента помощите по чл. 8д от ЗСПД се оказват основен механизъм за финансово подпомагане на всяко едно семейство, в което органите на медицинската експертиза за първи път са установили, че има дете с увреждания", категорична е доц. Ковачева.
В становището си тя акцентира, че е необходима пълната подкрепа на държавата още от момента на определянето инвалидността на детето.
„Адекватната първоначална намеса на държавата означава и реална възможност за семействата не само да стабилизират състоянието на децата. В много случаи тази подкрепа довежда до значително подобрение и дори до пълно отпадане на децата от обхвата на подпомагане като „дете или човек с увреждане" и до пълноценното им включване в обществото", допълва омбудсманът.
Доц. Диана Ковачева препоръча на социалното министерство да бъдат взети мерки за изменения в разпоредбата на чл. 8д, ал. 8 от Закона за семейни помощи за деца, чрез които семействата да получават пълния размер на месечните помощи по чл. 8д от определената дата на инвалидност на децата.