КПКОНПИ отне над 37 хил. лв. в полза на държавата от кмета на Ракитово
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Юли 2020 13:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КПКОНПИ отне над 37 хил. лв. в полза на държавата от кмета на Ракитово

/КРОСС/ Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество отне над 37 хил. лв. в полза на държавата от кмета на Ракитово Костадин Холянов.

При него е установен конфликт на интереси, след като журналистът Васил Иванов показа как кметът Холянов насочва целия финансов ресурс от общината към фирмите на синовете си.

Производството е образувано на 17 юни 2020 г., след като в предаването „Разследване" на NOVA, излъчено на 14 юни 2020 г., са изнесени данни за извършени нарушения от кмета при провеждане на обществена поръчка за доставка на гориво. Впоследствие в Комисията е постъпил и сигнал, с допълнителна информация.

В хода на проверката е установено, че на 08.06.2016 г. е сключен договор за доставка на автомобилен бензин и дизелово гориво на обща стойност 432 200 лв., между Община Ракитово и „Петро 2016" ЕООД, за срок от 4 години. Два дни по-рано „Хол - Лес" ЕООД отдава под наем на „Петро 2016" ЕООД резервоари и колонка от действаща своя бензиностанция. Управител и едноличен собственик на „Хол - Лес" ЕООД е Щерян Холянов, син на кмета Костадин Холянов, а на „Петро 2016" ЕООД - Пламен Михайлов, чийто работодател до 05 април 2016 г. е било дружеството на сина на кмета. Дружеството, спечелило поръчката за доставка на гориво на Община Ракитово, е било регистрирано 9 дни преди откриване на тази процедура.

На 20.06.2018 г. Пламен Михайлов упълномощил Щерян Холянов да извършва без каквито и да е ограничения разпоредителни действия със сметките на „Петро 2016" ЕООД. Така, бивш работник на сина на кмета е собственик на дружество, което доставя гориво на общината, ползвайки бензиностанцията на „Хол - Лес" ЕООД, собственост пак на този син, който разполага и с пълномощно да тегли неограничено средства от сметките на доставчика на горивото, по които пък плащанията постъпват с нареждания, подписани от бащата - кмета Холянов.

С решението на КПКОНПИ на Костадин Холянов е наложена глоба в общ размер на 10 000 лв., като в полза на държавата е отнета и сумата от 37 157 лв. - материална облага, реализирана от неговия син. Независимо от производството за конфликт на интереси, спрямо кмета на община Ракитово са предприети и действия от дирекция „Противодействие на корупцията", в резултат на които Комисията е приела решение за оперативно взаимодействие с Прокуратурата.

Конфликт на интереси е установен и при още двама кметове и шеф на РДНСК в Бургас.

Конфликт на интереси е установен и по отношение на инж. Милен Ненчев - началник на РДНСК - Бургас. Установено е, че до 04 август 2017 г. той е бил управител и едноличен собственик на „Консултант 7 БГ" ЕООД, с предмет на дейност консултантски услуги, инвеститорски контрол и строителен надзор, след което прехвърлил капитала на дружеството на съпругата си. Тя е била едноличен собственик до 21 февруари 2020 г. На 27 март 2018 г. е сключен договор за строителен надзор между „Консултант 7 БГ" ЕООД и инвеститор, за осъществяване на строителен надзор на „Смесена сграда с паркинг" в гр. Бургас. В процеса на строителство на този обект, в РДНСК - Бургас, с началник инж. Ненчев, са постъпвали жалби за нарушения на ЗУТ. Проверките, извършвани от негови подчинени служители, не са установявали каквито и да е нарушения при изграждането на сградата, чийто строителен надзор е осъществяван от дружеството, собственост на съпругата на началника на РДНСК, за което той е подписал и съответни писма до подателите на жаблите. С решението на КПКОНПИ е наложена глоба в общ размер на 10 000 лв.

Постановено е и трето поред решение, с което е установен конфликт на интереси по отношение на Румен Павлов, кмет на Община Стражица. След проведена тръжна процедура, общински имот с площ от 607 кв. м., е бил продаден 11 472 лв. на Димитър Иванов, назначен по трудов договор от кмета Павлов като шофьор в общината. Година по-късно, Иванов продал имота на съпругата на Румен Павлов, за 6340 лв. През 2019 г. Димитър Иванов придобил още един общински имот, с площ от 1020 г. И той, като първия имот, граничи с имота в гр. Стражица, върху който е изграден хотел „Ралица", собственост на кмета Павлов. Шофьорът на общината, купувач на имотите, е и учредител и представляващ сдружение с нестопанска цел, което носи името на самия кмет - „Спортен клуб Румен Павлов - 2016 г.". Наложената глоба, в съответствие с разпоредбите на закона, е в размер на 5000 лв. С решение на Комисията от 13 май 2020 г. на кмета на Община Стражица, за установен конфликт на интереси, бе наложена глоба в размер на 15 000 лв. и отнемане на сумата от 53 350 лв. Първото решение на КПКОНПИ по отношение на Румен Павлов е от 20 февруари 2020 г., когато за сключени от него 12 договора в частен интерес му бе наложена глоба в общ размер на 60 000 лв.

Конфликт на интереси е установен и за Христо Христов, кмет на Община Болярово, мандат 2015 г. - 2019 г. Той е сключвал договори за отдаване под наем на земеделска земя от общинския поземлен фонд със своя син - земеделски производител. В процедурите по сключването им и определянето на наемната цена и на конкретния земеделския производител за наемател няма нарушения, но кметът е бил длъжен сам да се отстрани от изпълнението на тези задължения /да си направи отвод/, тъй като действията му са в частен интерес /на свързаното с него лице/. Наложената глоба е в размер на 5000 лв.