Хелзинкският комитет пак осъди прокуратурата за отказана информация
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Август 2020 13:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хелзинкският комитет пак осъди прокуратурата за отказана информация

/КРОСС/ Българският хелзинкски комитет (БХК) осъди отново прокуратурата за отказан достъп до непубличен документ, свързан със статистиката за домашното насилие в България. Това е второ осъдително решение срещу прокуратурата, след като в края на юли правозащитната организация я осъди за отказа ѝ да предостави списък на наименованията на указанията и инструкциите, издадени от главния прокурор Иван Гешев.

Сега, с решение на Административния съд София - град от миналата седмица прокуратурата е осъдена да предостави на БХК информация по искането и да заплати 510 лв. разноски по делото. Делото е във връзка с Указанието за организацията на информационната дейност на прокуратурата, което не е публично. Документът регламентира коя информация и за кои дела се събира като информация от обществен интерес, но прокуратурата отказва достъп до него с мотива, че става дума за вътрешноорганизационен акт.

Изследователката на БХК Диляна Ангелова иска да се запознае с документа през март във връзка с предишен отговор от държавното обвинение, че не събира данни за престъпленията, извършени в условията на домашно насилие.

"През август 2019 г., все още заместник главен прокурор, Иван Гешев заяви, че проблем в България има с битовата престъпност и домашното насилие, като приоритет е само първото. И действително у нас шумни акции за борба с домашното насилие няма. Запитах прокуратурата дали след измененията в Наказателния кодекс по повод провалената ратификация на Истанбулската конвенция се събира такава информация и от там отговориха, че не се събира", поясни Ангелова, цитирана от БХК.

"Искахме да разберем как прокуратурата определя за кои престъпления събира статистическа информация и затова поискахме да видим Указанието. При наличието на висок обществен интерес по темата липсата на официални данни за броя на наказателните дела, свързани с домашно насилие и насилието над жени, е необяснима, а отговорността за информационното затъмнение е на главния прокурор", заяви още тя.

Съдът намира решението на заместник главния прокурор за незаконосъобразно, като посочва, че обществена информация е тази, която "е свързана с обществения живот в страната и дава възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността" на държавните органи.

От указанията гражданите могат да научат по какви критерии прокуратурата събира и обобщава информация и това не само ще повиши отчетността и прозрачността на тази институция, но и ще даде отговор как прокуратурата упражнява правомощията си, което е от решаващо значение за обществения живот, пише още в решението.

"Българската прокуратура отказва всякаква прозрачност и отчетност", заяви директорът на програмата за правна защита на БХК адв. Адела Качаунова. "Има грижливо възпитавана култура в тази институция, че отговорност от нея никой не може да търси. Докато не променим това, не можем да очакваме прокуратурата да е ефективен пазител на интересите на гражданите", заяви още тя.

Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.