/КРОСС/ Идеята за четиридневна работна седмица не е нова, но сега се появява като спасителна за запазване на работните места в предприятията, засегнати от пандемията от Covid-19.
Преди една година нашумя опитът на фирма в Русе, която въведе работна седмица от 4 дни, за да намали стреса сред служителите си.
Според националния секретар на КНСБ Величка Микова не е изключено в България да се прибегне до четиридневна работна седмица като антикризисна мярка, но след внимателно изследване на положителните и отрицателните моменти:
"Българското законодателство постановява 40-часова работна седмица или петдневна работна седмица. Намаляването не може да се въведе, според нас, без обсъждания за изменения на Кодекса на труда. Тази тема трябва да се изследва добре. В условията на пандемия може да има четиридневна присъствена работна седмица и един ден работа от разстояние".