МВР: 126 задържани, 62 от тях - с криминални прояви, и 80 ранени полицаи
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Септември 2020 11:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МВР: 126 задържани, 62 от тях - с криминални прояви, и 80 ранени полицаи

/КРОСС/ Министърът на вътрешните работи Христо Терзийски даде в НС отчет на действията на полицията през вчерашния ден на протести. Той заяви:

"Още от ранните часове на сутринта е започнало събиране на хора, които са се установили в района на сградата на Народно събрание. След 9 часа обособилото се множество е започнало да проявява агресия спрямо полицейските служители, осигуряващи опазването на обществения ред.

Част от протестиращите започнаха да хвърлят множество предмети и бомбички по служителите на реда, опитаха се да повредят полицейски автомобили. Бяха извадени жълти павета и използвани срещу полицейските служители, след което беше изсипана и слама при тях и беше направен опит да бъде запалена.

След това беше използван и спрей от част от протестиращите към самите полицейски служители. Към 14 часа на вчерашния ден, за нарушаване на обществения ред бяха задържани 36 лица.

Около 18:30 ч. вечерта, на площад „Независимост" започнаха да се събират множество хора като част от тях проявиха агресия и започнаха да хвърлят срещу полицейските служители множество технически средства, самоделни взривни устройства, химически газове. Замерени бяха с всякакви твърди предмети като бутилки, камъни, столове, пейки, велосипеди, тротинетки, пътни знаци, знамена, транспаранти, табели и други.

След ескалиране на напрежението полицейските служители трябваше да реагират. След тези часове на пасивност използваха тактическите си действия, изразяващи се в разцепване и изтласкване на събралото се множество за възстановяване на обществения ред.

След преглед на видеозаписите от деня се установи, че в палаткови лагери се съхраняват опасни предмети, вследствие на което в 3 часа на 3. 09. 2020 година бяха предприети действия по премахване на блокадите на кръстовища и обособените палаткови лагери.

За различните противообществени прояви са задържани общо 126 лица, като 62 от тях са с криминални прояви. От всичките задържани лица 35 са с постоянен и настоящ адрес извън град София.

Образувани са 16 бързи производства както следва: 12 - за извършено престъпление по чл. 325 от НК - хулиганство. По едно от тях е осъществен и втори състав на престъпление по чл 131 от Наказателния кодекс - за нанесена лека телесна повреда на полицейски служител; и 4 бързи производства за извършено престъпление по чл 216 от Наказателния кодекс - увреждане на чуждо имущество.

Пострадали са 80 служителя на Министерство на вътрешните работи. Транспортирани са както следва: трима в болница "Пирогов", 23-ма в Медицински институт на МВР, 13 - в болница „Царица Йоана" и 41 са прегледани на място. Служителите са със следните наранявания: фрактура на крайници, травматични наранявания, увреждания, химически изгаряния от пиротехника и обгазяване.

От трибуната на Народното събрание благодаря на всички редови полицаи, техните командири и ръководители за това, че не позволиха да се пролее кръв и овладяха всички провокации".