Вицепремиерът Николова пред туроператори в Москва: Надявам се скоро да възстановим въздушните връзки
Секция: Туризъм
10 Септември 2020 07:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вицепремиерът Николова пред туроператори в Москва: Надявам се скоро да възстановим въздушните връзки

/КРОСС/ Руски туроператори: Готови сме да увеличим чартърните програми, искаме бързо издаване на визи, имаме интерес към здравен и балнео туризъм

"Надявам се в скоро време да възстановим въздушните връзки между нашите две страни, защото България и Русия разполагат с традиционно отлични отношения в областта на туризма, както на институционално, така и на експертно ниво. Русия е приоритетен туристически пазар за страната ни", заяви заместник министърпредседателят по икономическата и демографската политика и министър на туризма, гжа Марияна Николова по време на срещата си в Москва с представители на български и руски туроператори. 

Отново бих искала да Ви уверя, че в условията на продължаващата пандемия от COVID-19, България е безопасна туристическа дестинация, която очаква да посрещне своите приятели и гости от Русия. Министерството на туризма гарантира за безпроблемното и сигурно протичане на зимен туристически сезон 2020 и летен туристически сезон 2021, заяви вицепремиерът Николова. Правя редовно посещения в местата за настаняване и хранене, за да следя за изпълнението на санитарните препоръки във връзка с коронавируса, увери министърът на туризма присъстващите представители на бизнеса.

Туроператорите заявиха желанието си за организиране на повече чартъри и развитие на здравен и балнео туризъм. Нашата минерална вода има лечебни качества и не случайно немската здравна каса включи България сред държавите, в които ще признава разходите за възстановяване на нейните пенсионери, подчерта Марияна Николова. Туроператорите поставиха и въпроса за издаването на визи. От българска страна, в лицето и на посолството, ни получиха уверение, че срокът, в който обработват заявките за визи е много съкратен - 3-4 дни, а понякога и до 48 часа.

Има възможност да се увеличат чартърните програми за България, но е факт огромна конкуренция от Турция, където няма визи и затова за нас е важно бързо да вадим визи, заявиха участващите в срещата туроператори. Сега български визи се вадят в три основни центъра - Москва, Санкт Петербург и Екатеринбург.

Вицепремиерът Николова посочи и наличието на специална мярка от страна на държавата за подкрепа на чартърните програми - могат да кандидатстват и руски оператори – бюджетът програмата е 55 млн. лв. и ще работи и за сезон 2021-2022.

Българското правителство предприе навременни мерки, с които да облекчи максимално туристическия сектор и които имаха видим ползотворен ефект за туристическия бранш. В международен план усилията ни бяха насочени към максимално бързото възстановяване на входящия туризъм в страната, посочи г-жа Николова. След като първо възстановихме туристообмена с повечето държави членки на ЕС, Министерството на туризма приоритетно се фокусира върху възстановяването на туристопотока с трети страни (извън ЕС), които са основни генериращи туристически пазари.

Поетапно бяха отворени границите с Израел, Турция, Молдова, Украйна и Беларус, като първоначално, при посещенията от тези страни се изискваше задължително представяне на PCR-тест или 14-дневна карантина. Към днешна дата остава да възстановим туристическите посещения с Русия, което вярвам ще се случи максимално скоро и за което Министерството на туризма работи приоритетно, каза тя и отново припомни, че България остава сред страните с най-малко заразени на Балканите, което я прави сигурна туристическа дестинация.

Вицепремиерът Марияна Николова отправи покана към участващите в срещата туроператори да участват в предстоящия Българо-руски туристически форум, посветен на оздравителния и балнео туризма след глобалната пандемия от COVID-19, който трябва да се проведе в България през последното тримесечие на 2020 г. или началото на 2021 г.