Облачните технологии във финансовия сектор и изкуствения интелект, коментира Цветелина Пенкова на EUROFI в Берлин
Секция: ПОЛИТИКА
11 Септември 2020 10:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Облачните технологии във финансовия сектор и изкуствения интелект, коментира Цветелина Пенкова на EUROFI в Берлин

/КРОСС/ Политическият сезон в Берлин бе открит тази седмица с престижното издание на EUROFI FINANCIAL FORUM 2020, организиран от Германското председателство на Съвета на ЕС.

Възстановяването на европейската икономика след КОВИД-19, Брекзит, Банковият съюз, Съюзът на капиталовите пазари, Дигиталната трансформация бяха част от темите, които се дискутираха от финансовите министри от ЕС, представителите на Европейската комисия и Европейския парламент, ръководителите на централни банки и частния сектор.

Г-жа Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент от Групата на социалистите и демократите, беше единственият представител от Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите, която беше поканена като говорител в конференцията. Тя участва в два панела - Европейските политики по отношение на употребата на данни и облачните технологии във финансовия сектор и Навлизането на изкуствения интелект във финансовия сектор.

В първия панел тя постави акцент върху необходимостта от допълнителна регулация на доставчиците на облачни технологии, в частност за финансовите услуги. Пенкова представи един от приоритетите на социалистите в Европейския парламент - въвеждането на данък върху цифровите услуги, тоест данъците трябва се плащат, там където се генерират приходите.

Евродепутатът наблегна и върху необходимостта от ясни правила за конкуренция, по отношение на големите технологични компании, акумулиращи голямо количество данни в Европа, както и глобални стандарти за киберсигурност.

Във втория панел Цветелина Пенкова обърна внимание на предизвикателствата, пред които ни изправя изкуственият интелект, възможностите за регулация и етичните аспекти, които той обхваща. Тя подчерта, че е необходим разширен дебат и стратегия по отношение на бъдещето на труда и работниците, в условията на засилена дигитализация и роботизация, както и възможности за обучения и преквалификация. „Технологичните знания и умения са неразривна част от дигиталната трансформация и трябва да бъдат приоритет, както на политиците, така и на работодателите“, заключи Цветелина Пенкова в изказването си.