Годзила оживя в японски парк
Секция: ЛЮБОПИТНО
12 Октомври 2020 08:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Годзила оживя в японски парк

/КРОСС/ В тематичен парк на остров Аваджи, близо до град Кобе, е открита най-голямата в света, поне според самите японци, скулптура на Годзила.

"Като жива е", казват феновете за това 23-метрово чудовище. С това може да се спори, тъй като първоначално ръстът на Годзила беше определен на 50 метра, а в последния филм "Годзила 2: Цар на чудовищата" звярът се извиси на 120 метра. Но по един или друг начин чудовището обещава значително да увеличи притока на посетители в парка, особено след като на най-смелите се обещава разходка с бънджи в пастта на звяра, съобщи Би Би Си

Всъщност Годзила от остров Аваджи отстъпва по размер на кинематографичните си „братовчеди" (и това е разбираемо, защото е невъзможно да се конкурира с комбинирано заснемане, да не говорим за дигитална графика), но звярът е много по-голям от всички останали негови превъплъщения извън екрана. Например известната глава на чудовището от сградата Тохо в Токио е висока „само" 12 метра.

Новата фигура, която е достъпна за посетителите от днес, изобразява Годзила с широко отворена уста, от която стърчат доста ужасни зъби.

Авторите на скулптурата се придържат към някакъв трик: тялото на чудовището е сякаш наполовина скрито под земята, намекващо за истинските му гигантски размери.

Днес Годзила е известна далеч извън Япония благодарение на многобройни филми (има повече от 30), карикатури, играчки, видео игри и комикси, да не говорим за другия франчайз. Всичко започва с филма от 1954 г. "Годзира", заснет в студио Тохо от режисьора Исиро Хонда. Всъщност Годзила (японците имат проблеми със звука "l") е кръстоска между godzira (горила) и kujira (кит)