Делът на потребление на цигари без бандерол през първото полугодие на 2020 г. продължава да намалява
Секция: ИКОНОМИКА
28 Октомври 2020 13:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Делът на потребление на цигари без бандерол през първото полугодие на 2020 г. продължава да намалява

/КРОСС/ Резултатите от първите две тримесечия на 2020 г. от изследването на празните опаковки от цигари относно нивата на незаконна търговия, което се провежда у нас по поръчка на петте тютюневи компании от „Инициативата срещу незаконната търговия"*, потвърждават досегашната положителна тенденция на нисък дял на потребление на цигари, непредназначени за българския пазар.
Въпреки усложнената обстановка през 2020 г., събирането на празните опаковки през 1-во тримесечие на 2020 г. бе извършено непосредствено преди настъпване на епидемичната обстановка, а за 2-ро тримесечие - с известно забавяне, но е осигурена съпоставимост с периодите от предходните години. Компаниите от „Инициативата" съумяват да запазят и тази година регулярността на традиционното изследване, което започва да се провежда от 2007 г. и не е прекъсвало оттогава до днес.
Отчетените нива и през двете тримесечия на 2020 г. са по-ниски спрямо нивата от края на миналата година: за 1-вото тримесечие на 2020 г. е 1,8%, за 2-рото тримесечие е 2,6%, при 3.1% за последното тримесечие на 2019 г. С тези данни за полугодието на тази година се бележи като цяло много нисък дял на непредназначените за българския пазар цигари, което допринася за оптимална събираемост на приходите от акциз в бюджета.
Независимо от устойчиво ниския дял на цигари без български акцизен бандерол на пазара, има няколко тенденции, които остават налице на пазара. Фалшификатите на известни международни марки, макар и минимално, имат растеж. Както и в предишните вълни от проучването, отново сред празните опаковки се появяват непознати и неизвестни марки от типа illicit whites, които дават индикация за съществуващи канали, които променят предлаганите разновидности.

Резултати показват, че в основната извадка от 20 града има градове с нулево ниво на потребление на незаконни цигари - Асеновград и Велико Търново през двете тримесечия, а Шумен - през 1-во тримесечие на тази година. Градовете Пазарджик и Добрич, обаче, са с данни, които ги поставят в топ градовете с най-високо незаконно потребление, което заслужава внимание от страна на контролните органи.

В допълнителните градовете, в които се проследяват нивата извън основната извадка, заслужава да се отбележи, че делът на незаконни цигари в Свиленград е доста динамичен във времето и към настоящия момент не може да се оформи ясна тенденция, тъй като през 1-во тримесечие нивото е било сравнително ниско - 5%, но през 2-ро тримесечие много по-високо - 23%.

Компаниите от „Инициативата срещу незаконната търговия" вярват, че поставеният фокус от институциите върху борбата с контрабандата дава дългосрочни резултати, включително и в усложнената епидемична обстановка, с което успешно се защитават приходите в бюджета. Поддържането занапред на постигнатите ниски нива на нелегалната търговия заедно с осигуряване на предвидимост в регулаторната среда са ключови за стабилността на пазара и събираемостта на приходите.