Лъчезар Борисов: Ще инвестираме 330 милиона в българската икономика до края на годината
Секция: ИКОНОМИКА
12 Ноември 2020 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лъчезар Борисов: Ще инвестираме 330 милиона в българската икономика до края на годината

/КРОСС/ България се справя много добре с COVID кризата на фона всички останали държави и членки на ЕС и не само. Това изтъкна в "Денят започва" министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

Говорейки за здравна криза най-важното е, че България наистина беше засегната с 8,5 % спад през второто тримесечие на тази година от гледна точка на Брутния вътрешен продукт. На фона на ЕС ние сме с 5-6 пункта по-добре. МВФ показа, че българската икономика е на много високо ниво и че мерките, които се приемат от правителството са изключително адекватни. Дори МВФ ни насърчава да бъдем още по-активни в тази политика, която изпълняваме, каза още Лъчезар Борисов.

По думите му, всяка една мярка изисква време и подготовка. В момента България е изключително активна. Само през последните месеци и от началото на кризата Министерството на икономиката заедно с Министерството на труда и социалната политика са инвестирали над 1 милиарда лева в българската икономика.

Близо 500 милиона са инвестирани по мярката 60/40, около 200 милиона са инвестирани в нашия бизнес, над 200 милиона лева са инвестирани по ОП "Иновации и конкурентоспособност". Вчера Министерството на икономиката е подписало 12 договора за подкрепа на български инвеститори за над 10 млн. лева по линия на осигуровки и още няколко договора по линия на общини за подкрепа на инфраструктурата, заяви Лъчезар Борисов.

В момента нашите мерки работят. МВФ отчете, че се справяме и че имаме много силни буфери, т.е имаме имунитет към тази криза, изтъкна министърът на икономиката.

"България е три пъти по-добра от целия ЕС от гледна точка на дефицит и около 4 пъти по-добра от гледна точка на дълг и това е нашият силен буфер, защото българската икономиката беше подготвена за така криза", аргументира се Лъчезар Борисов.

В следващите седмици Министерството на икономиката ще инвестира още 330 милиона лева по наличните процедури. За средни предприятия - около 200 милиона ще стигнат до българската икономика. Още 68 млн. лева - за процедурата за производствен капацитет.