Проф. Балтов: Все още има хора, които вярват, че COVID-19 е конспирация
Секция: Интервюта
18 Ноември 2020 09:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 Проф. Балтов: Все още има хора, които вярват, че COVID-19 е конспирация

Има и такива, които продължават да ходят на работа, въпреки че са карантинирани, каза още той

/КРОСС/ „Важно е карантинираните да спазват карантината. Знам за хора, които продължават да ходят на работа, въпреки нея. Има и такива, които продължават да смятат, че няма такъв вирус и всичко е теория на конспирацията". Това заяви директорът на „Пирогов" проф. Асен Балтов в студиото на „Здравей, България".

„Беше абсолютно недопустимо да има хора, които твърдят, че при коронавируса има стаден имунитет. Това не е прост грип. При него няма такъв и няма как да го придобием", каза още той. И допълни: „За хора, които са прекарали заболяването, но нямат антитела, рискът отново да се заразят - съществува. Имаме такива случаи в България".

Той предупреди, че е възможно починалите с коронавирус до края на годината да бъдат 5 000.

Относно решението за COVID-болница във всяка област и една „чиста" болница, Балтов смята, че е възможно в големите градове да има едно лечебно заведение за заразени с коронавирус, което да поеме по-специфичните нужди. „В по-малките градове обаче е трудно една голяма болница да бъде пригодена само за пациенти с коронавирус. Може да се направи част от нея да е за такива пациенти, но няма как цялата да е само за тях", коментира той.

„В момента сме направили максималното. Дори в „Пирогов" капацитетът за заразени с коронавирус не е запълнен. В София в момента обаче не достигат реанимационни легла. Достатъчни са, ако всички са интубирани, но не всички са такива", посочи проф. Балтов.

Според него учениците е добре да продължат да учат онлайн. „Смятам, че носенето на маски от ученици от 1-ви до 4-ти клас също трябва да стане задължително, а не препоръчително", каза още той.

Проф. Асен Балтов беше категоричен, че в момента няма недостиг на лекарства. „Има недобро разпределение на такива", смята той.

По думите му когато хората пиян безконтролно антибиотици, рискът от развитие на бактериални щамове, които са резистентни на антибиотици, се увеличава, а това може да предизвика и фатален край.

„При първи симптоми - взимайте антипиретици и витамини, не започвайте да пиете веднага антибиотици. Те се включват при нужда на петия-шестия ден", каза проф. Балтов.