Всеки пети пожар през зимата е от непочистен комин
Секция: ЛЮБОПИТНО
22 Ноември 2020 11:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всеки пети пожар през зимата е от непочистен комин

/КРОСС/ Много хора подценяват тези опасности, а това понякога коства материални щети и човешки живот
Началото на зимата идва с повече пожари, причинени от непочистени комини и неправилно ползване на отплителни уреди, показват данни от анализ на инцидентите през последните 5 студени сезона на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР.

Един от последните инциденти вдига на крак цял жилищен блок в Монтана. Пламва комин, чистен преди няколко месеца, а домът на Камелия Игнатова се пълни с отровен дим: "Заварихме апартамента целия опушен. Страшно беше. Ужасно горещо. Имах чувството, че ще гръмне всеки момент. Звъннахме на пожарната. Като дойдоха, казаха, че гори самият комин." - обяснява жената.
По данни на ГДПБЗН само за миналата зима пожарите, пламнали от непочистени или неизправни комини в страната са 901. А за последните 5 студени сезона димоотводите се оказват най-честата причина за битови пожари. Според главен инспектор Стефан Стефанов в началото на отоплителния сезон комините трябва да се почистват. Освен това хората трябва да внимават какви твърди горива горят. "В комините не трябва да се натрупват креозот и други съединения, които полепват и при запалване отделят висока температура", съветва Стефан Стефанов.

Ако това се случи, коминът се превръща в неконтролируема пещ, обяснява Делян Ангелов, известен като единственият в страната коминочистач, сертоифициран от Регионалната занаятчийска камара във Велико Търново: "При по-висока температура, саждите, които са по стените на комина, се възпламеняват. Коминът пламва. Ако е къща, може да изгори цялата. Виждал съм как хората изнасят овъглената си покъщнина. Засичал съм се с пожарникари по време на инцидент. Отивам да чистя комин, от другата страна пожарникарите гасят друг комин. И се оказва, че хората са ме извикали, уплашени от пожара в съседство".

Преди зимата Делян чисти по 10-20 комина седмично. По покривите на страната обаче, хиляди димоотводи са оставени без надзор. Според коминочистача хората у нас грешно смятат, че комин се чисти, само когато се запуши или пламне. "Не, това е профилактика, която се прави всяка година преди началото на сезона" - категоричен е Делян Ангелов.
Огънят и токсичният дим взимат жертви. Миналия сезон загиналите са 85. Близо половината от всички 243 жертви и ранени са в пенсионна възраст, показва още данните на пожарната.

Според Стефан Стефанов голяма опасност дебне и всички, които направят опит сами да си почистят комина с препарат от магазина: "Това е изключително опасно. Особено ако в комина има сериозно натрупване на катрани и креозот. Много лесно частиците на препарата полепват по катрана и като се запалят, отделят страшно висока температура, над 900 градуса".