Азербайджан преобразява регионалната геополитика
Секция: Коментари
23 Ноември 2020 16:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Азербайджан преобразява регионалната геополитика

/КРОСС/ На 10 ноември 2020 г.Армения и Азербайджан подписаха мирно споразумение, което сложи край на шестседмичната война. Сделката идва след постиженията на Азербайджан и в изпълнение на Резолюции 822, 853, 874 и 884 на Съвета за сигурност на ООН за освобождаването на териториите, окупирани от арменските сили. В Азербайджан серия от реципрочни причинно-следствени явления, последвани от засилено взаимодействие между икономика-отбрана-дипломация-икономика, доведе до подобрение. В Армения наблюдаваме точно обратното: през последните 30 години мечтата за легитимиране на окупацията доведе до порочен кръг. Докато по-рано Армения бе изключена от мащабните транспортни и логистични проекти поради продължаващата политика на окупация, то сега Ереван бе принуден да капитулира. Като логичен завършек Армения се превърна в чуждо тяло в региона. Отварящата се топла връзка между западни райони на Азербайджан и ексклав на Азербайджан Нахчыван, който граничи с Турция, ще създаде пряк път между Средиземноморския басейн и Каспийския басейн. На свой ред Турция планира да изгради нова железопътна връзка с Нахчыван. След подписването на примирието между Армения и Азербайджан е налице нова геополитическа конфигурация в Южен Кавказ с участието на Русия и Турция.

Балансът на силите търпи закономерни промени в Южен Кавказ и региона между Черно море и Каспийско море. Регионалното надмощие на Азербайджан се допълва от въздушни, водни и сухопътни фактори. Освен това с богатото си културно наследство, ангажираност с мултикултурализъм и толерантност, ценности, които са исторически присъщи на начина на живот на азербайджанците, Баку използва успешно подхода на „меката сила". Съвременният Азербайджан е „интелигентна енергия" - комбинация от твърди и меки сили.
С освобождението на територии, окупирани от Армения, Азербайджан възстановява своята териториална цялост, като открива нови перспективи за устойчиво развитие в по-широкия регион. С класирането си на 10-то място от 141 държави по индекса „Дългосрочна правителствена визия", според Доклада за глобалната конкурентоспособност за 2019 г., Азербайджан се радва на възможността за трансформиране на победата в дългосрочна визия. Използването от страна на Армения на конфликта в Нагорни Карабах създаде заплахи за Азербайджан и за целия регион, което възпрепятства устойчивото развитие. След разрешаването му, регионът ще получи нови възможности за развитие. Затвърждавайки позицията си на регионален геостратегически играч, Азербайджан успя да балансира геополитическия пейзаж на региона.

Трансадриатическият газопровод, част от Южния газов коридор, който пренася природен газ от находището Шах Дениз II в Азербайджан към Европа, се очаква да бъде готов до ноември 2020 г. В този контекст Азербайджан - в качеството си на стратегически и икономически важен партньор за Европа - подобрява енергийната сигурност, диверсификацията на доставките и целите за декарбонизация на ЕС. Преди Южния газов коридор Азербайджан успешно реализира нефтени и газови проекти, които допринесоха значително за енергийната сигурност на Европа, Южен Кавказ, Израел и Турция. Делът на Азербайджан на турския газов пазар се увеличи до една четвърт, Азербайджан доставя до 40% от петролните нужди на Израел, и е инвеститор номер едно в Грузия, Азербайджан е лидер на нефтения и газовия пазар на тази страна. Азербайджан също е сред десетте държави, които осигуряват суров петрол за най-голямата икономика на ЕС - Германия. С решаването на конфликт Азербайджан ще бъде по-активен като надежден партньор за енергийна сигурност в Евразия. Не беше изненадващо как Армения предприе военни провокации срещу Азербайджан, за да възпрепятства няколко от големите проекти за петрол, газ, транспорт и информационни технологии, чиято крайна дестинация е Европа, като по този начин действа против интересите на много държави. От друга страна, през октомври 2020 г. арменската армия изстреля ракети в област Хъзъ в Азербайджан, на 300 километра от зоната на конфликта, като целта е била нефтопроводът Баку-Новоросийск, проект със стратегическо значение за икономическото сътрудничество Азербайджан-Русия. Армения следва принципа „колкото по-зле е за Азербайджан, толкова по-добре за нас", като същевременно вреди на регионалните проекти, преминаващи през Южен Кавказ. Отбранителните сили на Азербайджан са в състояние да неутрализират умишлените опити на Армения за унищожаване на инфраструктурни съоръжения, саботиране на експортни петролопроводи и тръбопроводи с висок капацитет на суров нефт и кондензат. Азербайджан не само възстановява своята териториална цялост, но също така гарантира и сигурността на коридорите Изток-Запад и Север-Юг.

В панелната дискусия на тема „Стратегическа перспектива: Евразия", проведена в рамките на Световния икономически форум, модераторът попита президента на Азербайджан Илхам Алиев : „... Като президент на Азербайджан, на кого се обаждате първо - на Москва или Пекин?" Президентът Алиев отговори: „На Баку". Днес Баку, като регионален лидер, определя пейзажа в Южен Кавказ. Азербайджан развали „проклятието на географията", като успешно превърна своя статут на страна без излаз на море в транспортен център в сърцето на Евразия и премахна „проклятието на ресурсите", като утрои икономиката на страната през последните 15 години. Като разчита на собствените си ресурси сега, Азербайджан успява да се възстанови териториалната цялост въпреки трудната локация. Азербайджан се класира на 5-то място от 141 държави според индикатора „Отзивчивост на правителството на промени" според Доклада за глобалната конкурентоспособност за 2019 г. През 60-те години на миналия век Standard Oil, комунистическата партия и католическата църква бяха смятани за най-добре планираните и управлявани организации: бъдещето се случваше по план. По-късно този подход беше заменен от стратегическо управление. Сега е важно не само да планирате, но и да бъдете пъргави, отзивчиви и адаптивни. Стратегическите пътни карти и гъвкавото управление, въведени от Азербайджан, помогнаха на страната да постигне най-добри резултати сред страните от Каспийско море и Южен Кавказ, според оценката в Доклада за устойчиво развитие за 2020 г., документ, измерващ ангажираността на 166 държави към целите за устойчиво развитие (ЦУР), приети от ООН.

Ръководен от рационален модел за избор, Илхам Алиев успява правилно да определи приоритетите на страната в съответствие с интересите на Азербайджан и да заложи на тяхната рационална последователност. Въпреки пандемията от COVİD-19, ниските цени на петрола, сушата и арменската военна провокация, Азербайджан даде блестящ пример за управление на кризи през 2020 г. Дискурсът за управление на кризи „Заедно сме по-силни", използван от президента Алиев, беше основен в усилията на Азербайджан за справяне с кризите на COVIV-19. Друг лозунг „Карабах е Азербайджан!" повиши мотивацията за освобождаване на окупираните територии. Като предвидим и надежден партньор, Азербайджан пренарежда политическата карта на региона в името на мира и достойнството, както и устойчивото развитие на Южен Кавказ, на кръстопътя на Пътя на коприната и коридора Север-Юг.

Автор: Проф. д-р Вусал Гасимли, изпълнителен директор на Центъра за икономически реформи и комуникация на Азербайджан