БСП-Омуртаг почете паметта на шестте ястребинчета
Секция: ПОЛИТИКА
19 Декември 2020 16:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП-Омуртаг почете паметта на шестте ястребинчета

/КРОСС/ 77 години от убийството на 18 ястребинци, от които шест невръстни деца, отбеляза Общинската организация на БСП - Омуртаг. Паметта им бе почетена с поднасяне на цветя и едноминутно мълчание пред паметника, издигнат в местността край село Ястребино, където намират смъртта си.

Възпоменателното събитие бе организирано от социалистите съвместно с местното представителство на Български антифашистки съюз /БАС/. В отбелязването на тъжната годишнина се включиха председателя на БСП в Омуртаг Христинка Николова, членът на Националния съвет на партията Десислава Петрова и общинските съветници Павлинка Тасева и Тодор Хаджийски.

„Нека помним, да живеем достойно в настоящето и да не позволяваме в бъдеще да се повтаря трагедията „Ястребино"! Поклон пред паметта им!", заявиха почелите паметта на загиналите на 20 декември 1943 г. жители на селото.

Екзекуцията е по-известна като „разстрела на шестте ястребинчета", когато по обвинение за подпомагане на партизани са убити седемгодишният Стойне, деветгодишният Иван, Надежда - само на 12 години, с година по-малката Димитринка и близначките Ценка и Цветанка на13 г.