Оризът и олиото поскъпнаха най-много през 2020 г.
Секция: ИКОНОМИКА
03 Януари 2021 15:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Оризът и олиото поскъпнаха най-много през 2020 г.

/КРОСС/ Оризът и олиото през 2020 г. поскъпнаха най-много, а лукът и картофите поевтиняха най-много. По данни на Комисията за стоковите борси и тържищата оризът се търгува за 2,30 лв. за килограм - с 25 стотинки повече. Причината са логистичните проблеми, които епидемията от COVID-19 предизвиква в Малайзия и Индонезия, които са основните производители на ориз, предаде bTV.

Олиото е с 40 стотинки по-скъпо заради слабата реколта от слънчоглед. За сметка на това реколтата от картофи и лук бе много добра и затова цените на тези стоки са ниски - около 50 стотинки за килограм при картофите и 70 стотинки за килограм лук.

След голямото поскъпване заради Африканската чума преди година, сега свинското запази цената си, но наблюдавахме парадокс - поскъпна каймата от свинско. Обяснението на експертите е, че вероятно в каймата вече се влага повече месо.