Българите в Одеса отбелязват 173 години от рождението на Ботев
Секция: БЪЛГАРИЯ
06 Януари 2021 08:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българите в Одеса отбелязват 173 години от рождението на Ботев

/КРОСС/ Всеукраинската обществена организация «Конгрес на българите в Украйна» ще проведе церемония на полагане на цветя пред паметника на Христо Ботев по повод 173-та годишнина от рождението му. Пред паметника на гениалния поет и непоколебимия борец за свободата на България в Прохоровския сквер в Одеса ще се съберат представителите на Конгреса на българите в Украйна, Българския културно-просветен център «Аз Буки Веди», Българския младежки клуб «Актив» и неравнодушни българи.

Ръководството на Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна":
„Всяка година ни отдалечава от важни исторически дати и събития. Въпреки това историческата памет трябва да се култивира постоянно, за да не се забравят националните герои и тяхната дейност. Христо Ботев, който е символ на родолюбие и борба за свобода, е един от най-достойните българи в нашата история. Най-малкото, което можем да направим днес, е да си спомним за подвизите на младия революционер и за богатото творчество на поета. Част от живота си Ботев прекарва в Одеса, Задунаевка и Измаил, което го прави част от историята и на българите в Украйна. В тези места той получава образование, работи като учител и пише първото си стихотворение „Майце си".
В знак на признателност за голямата роля в Освобождението на България на 13 ноември 2009 г. по инициатива на Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна" бе открит паметник на Христо Ботев.