Занаятчийско училище отваря врати в Пловдив
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Януари 2021 09:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Занаятчийско училище отваря врати в Пловдив

/КРОСС/ Занаятчийско училище отваря врати в Пловдив.Това става възможно чрез реализацията на съвместен проект на Регионалната занаятчийска камара в града и община Пловдив.За целта държавата отпуска 100 000 лв.

20 майстори в техните ателиета, разположени на улица „Стръмна" в Стария град и Бакаловата къща, ще предават уменията си на деца от различни пловдивски училища.Ще се изучават тъкане на хоризонтален и вертикален стан, изработване на художествена керамика, писани яйца, плъсти, кукли, дърворезба.

"Идеята е Министерство на културата да подпомогне всички майстори, които работят в такива етнографски комплекси ,тъй като знаете че няма туристи и в същото време срещу тази финансова помощ ,която Министерството на културата ще даде за майсторите ,те пък да предадат и да запалят в децата интереса към занаятите", каза Тони Симидчиева - председател на Регионална занаятчийска камара - Пловдив.

Децата ще се обучават в групи, а всяко от тях ще може да избере какъв занаят да учи.

"По 4 или 5 деца в зависимост от размера на ателието и заради противоепидемичните мерки всяка събота по 4 часа астрономически ще се обучават в занаята по специални програми. Това ще продължи до юни. Юли и август ще могат граждани и туристи на Пловдив възрастни хора да се обучават в това занаятчийско училище", каза Тони Симидчиева - председател на Регионална занаятчийска камара - Пловдив.

В Бакаловата къща в Стария град децата могат да избират между тъкане, кожарство и изработване на предмети от царевична шума