Експертът: Необичайно е, че през този сезон няма грипна епидемия
Секция: Здраве
25 Януари 2021 10:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експертът: Необичайно е, че през този сезон няма грипна епидемия

/КРОСС/ Досега няма доказани грипни вируси, което е необичайно. Предишни сезони обикновено през този период на годината започваше грипната епидемия". Това каза в „Тази сутрин" проф. Нели Корсун, завеждащ Националната референтна лаборатория "Грип и остри респираторни заболявания" към Националния център по заразни и паразитни болести. Тя обясни, че в момента циркулацията на грипните вируси в цяла Европа е много ниска. През миналата седмица са доказани само 13 грипни вируса, което е страшно необичайно. По думите на проф. Корсун това се дължи на противоепидемичните мерки, свързани с коронавируса. Явно те оказват ефект и върху грипните вируси.

По отношение на новия вариант на коронавируса тя обясни, че при осем проби на хора, пристигнали от Великобритания, са доказани генетични промени, характерни за него. Той е с 50 до 70% по-заразен от представителите на други генетични варианти вируси, каза проф. Нели Корсун.

Относно твърдението на британския премиер Борис Джонсън, че той е по-смъртоносен, тя коментира, че увеличаването на смъртността се дължи не толкова на новия вариант, а на това, че болниците са препълнени и не могат да се оказват качествени медицински грижи.

В САЩ очакват до края на март този вирус да стане доминиращ и там. Европейският център за контрол на заболяванията счита, че рискът от разпространението на този генетичен вариант е много висок, поясни още проф. Корсун.

Имунитетът, който е създаден в резултат на предишно заболяване, осигурява защита и срещу този генетичен вариант. Не така обаче стои въпросът по отношение на другите два генетични варианта - от Южна Африка и от Бразилия. Тези варианти също съдържат много голям брой генетични промени, но различни от тези на британския вариант. Някои от тях правят вирусите, способни да избягват имунитета, създаден от предишна инфекция. В този смисъл са възможни повторни инфекции в резултат на тези генетични варианти, поясни проф. Нели Корсун.

За щастие на този етап южноафриканският вариант е много слабо доказан в Европа - само в 10 страни има единични случаи. Бразилският вариант пък изобщо не е доказан в европейските страни.