Марияна Николова: Важно е с общи усилия да привличаме туристи на Балканитe
Секция: Туризъм
25 Януари 2021 13:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Марияна Николова: Важно е с общи усилия да привличаме туристи на Балканитe

/КРОСС/ Важно е с общи усилия да привличаме туристи на Балканите, като им гарантираме сигурност, безопасност и развлечения. Именно с тази цел работи смесеният Българо-турски комитет по туризъм да намери работещите и лоялни решения в тази непредсказуема 2021 г. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова пред медии в София. Изявлението бе след проведена двустранна среща между вицепремиера Марияна Николова и министъра на културата и туризма на Турция Мехмет Ерсой.
Считам, че в настоящите условия е много важно да си сътрудничим интензивно и да отдаваме необходимия приоритет на нашите съседи от региона на Балканите, които сумарно са най-големият генератор на туристи за България, заяви вицепремиерът. По думите й пътуванията с цел туризъм от пазар Турция през миналата година в България са били близо 300 хил., като уточни, че е налице спад от 50% спрямо 2019, но той е напълно обясним с ефектите от пандемията.

Министър Николова информира още, че за турските граждани най-популярни дестинации си остават българските погранични райони, Столична община, планинските ни курорти като Банско, Пампорово и Чепеларе, морските ни центрове като Варна и др. От друга страна, за българските граждани Турция си остава номер 1 пазар за изходящ туризъм, през 2019 г. са регистрирани над 1.6 милиона пътувания на българи в страната, съобщи тя.
В подреждането на чуждестранните гости на Турция българите често са част от челната тройка и това обуславя и нашите регулярни контакти и приоритизирането на този пазар, посочи вицепремиерът. И уточни, че извън контекста на туризма двустранният стокообмен също е значителен и в периода на най-интензивно развитие достига 5 млрд. долара.