SpaceX успешно изтреля 60 сателита Starlink
Секция: Наука
04 Февруари 2021 14:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
SpaceX успешно изтреля 60 сателита Starlink

/КРОСС/ SpaceX успешно изстреля 18-тата мисия по извеждане на сателита Starlink. Групата им в орбита се увеличава с още 60 апарата, а първата степен на ракетата Falcon-9 летя и кацна само 27 дни след последния си полет.

Компанията на Илон Мъск доказа колко лесно, бързо и надеждно могат да се използват повторно ракетите Falcon-9, извършвайки поредното успешно приземяване.

Настоящата мисия е петата за първата степен на използваната ракета. За контраст, космическата совалка имаше нужда от бавен, скъп и не особено надежден ремонт след полетите си в космоса, за да може да лети отново.

Освен с уникалната си технология за повторно използване на ракетите Falcon-9, SpaceX е на път да се превърне и в първата компания, която да реализира глобален сателитен интернет.

Мрежата Starlink трябва да осигури достъп до интернет на ползватели навсякъде на планетата, включително в труднодостъпните и слабонаселени региони при скорост 1 гигабит в секунда по стандартите на 5G. За целта компанията възнамерява да разположи в орбита 11 хиляди спътника, като въвеждането им в експлоатация възлиза на 10 милиарда долара.

На първо време SpaceX планира да осигури високоскоростен достъп до интернет за южните щати на САЩ.

video: https://www.youtube.com/watch?v=IgP4KAzp2z4