Нинова предлага 6 електронни регистъра в помощ на бизнеса
Секция: ПОЛИТИКА
16 Февруари 2021 07:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нинова предлага 6 електронни регистъра в помощ на бизнеса

/КРОСС/ Председателят на БСП Корнелия Нинова проведе среща с Асоциацията на организациите на българските работодатели. Лидерът бе придружавана от председателя на икономическата комисия в парламента и народен представител от БСП Петър Кънев, депутатите Явор Божанков, Димитър Данчев и експертът Пламен Милев.

Живеем в абсурдна бизнес среда. Това заяви социологът Кънчо Стойчев на съвместна пресконференция с лидера на БСП Корнелия Нинова.

Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) и ръководството на БСП проведоха срещан на която обсъдиха икономическите приоритети и развитието на страната след изборите. Кънчо Стойчев подчерта, че административната тежест е изключително висока, а също така са високи и таксите, които бизнесът трябва да плаща. Те възлизат на около 4,5 млрд. лева годишно или около 4,5% от БВП. За сравнение в страните от ЕС таксите са не повече от 0,5% от БВП, тоест в България са десет пъти по-високи от средните за ЕС.

„Чухме приоритетите на работодателските организация. Разговорите с представителите на работодателите са изключително важни, защото за БСП социалната политика, здравеопазване и образование са абсолютен приоритет, но за да има средства за тези сфери, трябва да има развита икономика. Затова сме готови с една разумна програма за парламентарните избори, с конкретен план за развитие на икономиката и с акцент българско и родно производство. Представихме нашата предизборна платформа в частта икономика и социална политика и заявихме нашите приоритети", това заяви Нинова пред журналисти след среща с Асоциацията на организациите на българските работодатели.

Лидерът на българските социалисти коментира данъчната политика, на която залага БСП: „Корпоративният данък за фирмите ще остане 10%, както е досега и той няма да бъде вдиган. Предлагаме промяна в доходите на физическите лица. С нашите предложения 788 000 семейства с деца ще плащат по-ниски данъци, защото предлагаме семейно подоходно облагане с намаляване на данъка с 500 лева на всяко дете.".

Корнелия Нинова коментира и предложението на БСП за решаване на големия проблем с административната тежест: „Нашата предизборна платформа предвижда категоричен напредък по изграждане на електронното правителство. Представихме на бизнеса нашите 6 електронни регистъра, които ние предвиждаме да изградим. Те ще помогнат на икономиката, но и са сериозно средство за борба срещу корупцията."

Като трети проблем лидерът на левицата определи липсата на кадри в страната. „Българската икономика има нужда от кадри. Затова предлагаме в предизборната ни платформа обвързване на българското образование с нуждите на икономиката. Определяне на ключовите сектори, по които България може да бъде конкурентноспособна и залагане на тези специалности в училищата и университетите, както и държавен ангажимент за стипендии в тези специалности, така че да гарантираме български кадри за българската икономика."

Нинова пое ангажимент за трайно законодателство, без лобистки интереси в него, и с оценка на въздействие на всеки един закон. Тя бе категорична, че е наложително изчистване на лобисткото законодателството, както съставяне на експертен съвет и екип в парламента с ангажимент за трайно законодателство.

БСП предлага преустройство на Българската банка за развитие с ориентация към малките и средни фирми, както и увеличаване капацитета на Българската агенция по транспортно застраховане, за да се подпомогне износа: „Нужни са и данъчни облекчения за стартиращи компании и фирми, разкриващи работни места в слабо развити райони".

„Обсъдихме заедно нашето виждане за Плана за възстановяване и развитие. Това са огромни възможности за българската икономика и социална политика. Нашите бележки по плана, който представя правителството и алтернативния план на БСП", посочи Корнелия Нинова.

Асоциацията на организациите на българските работодатели /АОБР/ обединява национално представителни работодателски организации в България - Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ); Българска стопанска камара - Съюз на българския бизнес (БСК); Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

Компаниите и предприятията, членуващи в четирите работодателски организации от АОБР, дават работа на 82 % от всички наети у нас. В тях се произвеждат 86 % от брутната добавена стойност в страната.