Семейното подоходно облагане е част от плана на БСП за справяне с демографската криза
Секция: ПОЛИТИКА
23 Февруари 2021 07:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Семейното подоходно облагане е част от плана на БСП за справяне с демографската криза

/КРОСС/ България е държавата с нарастваща и най-висока смъртност измежду всички държави-членки на ЕС. През 1990 г. коефициентът на смъртност е бил 9,4‰. За 2017 г. той е 15,5‰, при 9,8‰ за ЕС. Продължаващите миграционни процеси на младите хора са една от основните предпоставки за стареене на нацията. За последните 10 г., само по официална статистика, близо 200 хиляди българи са напуснали страната, 70% от които са до 40 години. Причините за продължаващата емиграция на хора в трудоспособна и детеродна възраст са комплексни, но основните са продължаващото изоставане в равнищата на доходите спрямо останалите държави-членки на ЕС, липсата на социална сигурност и на перспектива за професионално развитиеза младите хора

Системата за социална защита осигурява слаба подкрепа за работещи родители, смятат социалистите. По думите на Корнелия Нинова демографската криза не се бори с приказки, а с конкретни действия. Затова една от първите стъпки, предвидени в управленската програма на БСП, е въвеждането на семейно подоходно облагане за работещите родители - необлагаем минимум от 500 лева месечно за всяко дете, навършило 18 години. Мярката ще обхване над 750 хиляди семейства. Предвижда се след навършване на 18 години данъчната преференция да се прехвърля от родителите към младежите, като навършилите пълнолетие български граждани няма да плащат данък върху доходите от труд до навършване на 26 години.

Качеството на детското и майчиното здравеопазване не е на нужното ниво, смятат от левицата. Здравната политика в момента е ням свидетел на случващото се. Вместо да бъде дългосрочен и активен механизъм за преодоляването на негативните процеси, тя се адаптира към тях. Една от мерките, които БСП ще предложи след спечелването на изборите, е до навършване на 14-годишна възраст лекарствата за децата да са безплатни. Изразено в цифри, това са 130 милиона лева годишно за 1 милион деца. Предвиждат се и безплатни детски градини за близо 220 хиляди деца. Предлага се увеличаване на размера на майчинството през втората година до размера на минималната работна заплата и от 380 лв. то да стане 650 лв. Така 60 хиляди майки годишно ще бъдат подпомогнати в отглеждане на децата си.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова се ангажира още еднократната помощ за майки студентки да стане от 2 880 на 6 500 лв. Тази мярка ще обхване над 6 хиляди жени и за нея ще бъдат отделени 20 милиона лева от бюджета. В същото време еднократната помощ, която ще бъде предоставяна за всяко второ и трето дете на осигурени за минимум 24 месеца назад родители, ще бъде в размер на 6 500 лв.

За БСП не на последно място за справяне с демографската криза са действията, свързани с реформата в образователната система. Състоянието на образованието е един от факторите, които оказват влияние за несигурната заетост и доходи и за създаване на устойчиви нагласи за миграция. Една от първите стъпки, които левицата ще предложи, е за целия период от 1 до 12 клас учебниците да бъдат безплатни. Мярката ще обхване 580 хиляди деца и ще струва на бюджета 50 милиона лева годишно. Семействата с ниски доходи ще получават помощ от 250 лева в началото на учебната година. Освен за първокласниците, това ще важи и за учениците от втори, трети и четвърти клас, или за 120 хиляди български деца.

У нас расте броят на българските граждани, живеещи под прага на бедност - близо 2 милиона от населението ни, изтъква Нинова. БСП ще предложи комплексни мерки, които да осигурят заетост от над 76% във възрастовата група 20 -64 г., поддържане на ниски равнища на младежката безработица под 15%, както и съществено намаляване на броя на трайно безработните.