Лечение на разширени вени - възможности и алтернативи
Секция: Здраве
16 Март 2021 11:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лечение на разширени вени - възможности и алтернативи

/КРОСС/Според статистиката на СЗО около една пета от общото население на планетата страда от така наречения синдром на разширени вени. Специалистите допълват при липса на каквото и да е лечение, около 7% от страдащите от това хронично заболяване стигнат до сериозни усложнения като тежки възпаления и тромбоза, а дори и до ампутация на крайник. За щастие, в развитите страни до подобен фатален изход не се стига главно поради факта, че съществуват различни възможности и алтернативи за лечение на разширени вени.

 

 

Какво представляват разширените вени - същност, симптоми и типове

Разширените вени, всъщност, представляват издути и увеличени кръвоносни съдове. Обикновено, те се получават в следствие на уседнал начин на живот или силно физическо претоварване на крайниците (тоест ежедневно прекалено дълго време, прекарано в изправено състояние без почивка). Фактори като генетична предразположеност, болест на кръвта и кръвоносната система, а също така и вредни навици като нездравословна диета, пушене и прием на алкохол допълнително изиграват роля за влошаване на състоянието. Първоначално разширените вени се проявяват като сърбеж, парене и стягане в областта на засегнатата вена. В последствие и ако липсва адекватно лечение се стига до силни болки, ефекта на „звездата", хематоми и дори екземи в последния, пети стадий на синдрома. Прието е лечението да се поставя според конкретния стадий на хроничното заболяване. Напоследък обаче редица специалисти препоръчват навременни по-драстични мерки, които да се справят с проблема веднъж за винаги.

 

Какви видове лечение на разширени вени се практикуват днес?

Практики от народната медицина. За съжаление, много хора ги прилагат, без дори да предполагат, че в 80% от случаите те вече не са ефективни просто защото пациентите прибягват до тях при изявена клинична картина на трети и пети стадий на заболяването. Знахарите от край време препоръчват прием противовъзпалителни отвари, съдържащи билки като глог, жълт кантарион, див кестен, дъб, леска и локално мазане с крем от невен. Не отричаме тези средства, но те са по-скоро за превенция и поддържаща терапия на заболяването.

Конвенционални мерки. В първи стадий на синдрома разширени вени биха могли да се прилагат локални успокояващи кремове и гелове, които най-често имат охлаждащ ефект. Към тях е добре да се приемат хранителни добавки, които действат съдоукрепващо, както и специализирани за диагнозата лекарствени продукти.

Терапевтични мерки. Някои лекари препоръчват носенето на стягащо - компресирано - бельо под формата на чорапи. Терапията се съчетава със специални физически упражнения и масажи. Такъв тип лечение на разширени вени обаче е също по-скоро подходяща за първи стадий на заболяването.

Оперативно премахване на вената. До него се стига в напреднал стадий на болестта и най-често когато няма друга алтернатива. Все повече обаче се говори за неефективността на такава терапия, тъй като след като болната вена е премахната изцяло се стига до усложнения, които рефлектират върху съседните вени.

Лазерна терапия на разширени вени. Тя е сред новите, модерни методи за справяне с хроничното заболяване. При този тип терапия се стига до аблация на засегнатата вена. По-конкретно тук се цели затваряне на променената вена посредством топлинна обработка.

Съвременни минимално инвазивни методи за лечение на разширени вени. Сред тях спадат различни безкръвни операции, както и модерната процедура, наречена склеротерапия. По последни данни на СЗО тя е сред най-успешните опции за справяне със синдрома на разширените вени, а най-позитивното в нея е, че се прилага в почти всички стадии на заболяването.

 

 

Склеротерапия - същност

По своята същност склеротерапията представлява процедура, при която в засегнатата вена се вкарва специален разтвор, който действа като склерозиращ агент. Целта е чрез склерозанта вената да се стегне, като се слепят двете й стени и по този начин се преодолее ефекта на нейното издуване и възпаление. В 90% от случаите склеротерапията не просто е успешна, но и не предизвиква бъдещи усложнения, странични ефекти или пък увреждане на съседните вени. За да се постигне този ефект обаче, склеротерапия задължително трябва да се извърши от опитни медицински лица, съветва д-р Бианка Станчева от Po-krasivi.bg.