СЗО: Нови варианти на COVID-19 във все повече държави
Секция: Здраве
24 Март 2021 12:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
СЗО: Нови варианти на COVID-19 във все повече държави

/КРОСС/ По-заразният вариант на коронавируса VOC 202012/01, първоначално открит във Великобритания, беше регистриран в още седем държави за една седмица и общият им брой достигна 125. Географията на щама 501Y.V2, известен като „Южноафрикански" се е разширила до 75 страни, а за същия период от време щамът P.1, който първоначално е бил открит в Бразилия и Япония, сега циркулира в 41 държави.

Седмичният бюлетин на организацията отбелязва, че през последната седмица „броят на страните, докладващи за новите разновидности на вируса, продължава да нараства".

Британският вариант показва в хода на изследванията 41% по-висок репродуктивен капацитет, както и „способността за бързо изместване на други циркулиращи щамове". Експертите предупредиха и за "по-висок риск от смъртност" при заразяване с този вариант на коронавируса.

Според СЗО вариантът на коронавируса VOC 202012/01 се е появил във Великобритания през септември миналата година. В Южна Африка вариантът 501Y.V2 присъства от началото на август 2020, а в Бразилия и Япония P.1 циркулира от декември.