Прокуратурата сезира ЕК за опита на парламента да закрие спецправосъдието
Секция: ПОЛИТИКА
07 Май 2021 14:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Прокуратурата сезира ЕК за опита на парламента да закрие спецправосъдието

/КРОСС/ Ръководството на прокуратурата изпрати писма до председателите на Европейската комисия и Европейския парламент, Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (ГРЕКО) и Венецианската комисия, в които ги информира за "оказвания безпрецедентен политически натиск от страна на парламентарно представени партии в 45-то Народно събрание, изразяващ се в предложени законодателни изменения, целящи закриването на органите на специализираното правосъдие и в частност - Специализирана прокуратура и Апелативна специализирана прокуратура" - това се казва в официално съобщение, разпространено до медиите.

"Приемането им ще доведе до блокиране на борбата срещу престъпността и на работата на независимата съдебна власт, ще засегне правата на множество лица, ще заличи постигнатия от държавата напредък по Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК, както и приноса ѝ към Върховенството на правото в Европейския съюз", пише в писмото.

Прокуратурата подробно информира европейските институции за становището си по четирите проекта на закони за изменение на Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, което дори не беше разгледано от Комисията по правни въпроси към Народното събрание на заседание на 28.04.2021 г. До настоящия момент българският законодателен орган не е предприел действия за обсъждане и на изпратеното още през месец октомври 2020 г. експертно предложение на прокуратурата за изменения в Наказателно-процесуалния кодекс в съответствие със стандартите на Конвенцията за защита правата на човека, практиката на Европейския съд по правата на човека и Съда на Европейския съюз.

С друго писмо, изпратено до председателя на 45-то Народно събрание Ива Митева и до председателя на Комисията по правни въпроси Радостин Василев, ръководство на прокуратурата ги информира за предоставеното по-рано становището срещу внесените четири законопроекта, отнасящи се до органите на специализираното правосъдие.

"Предвидените изменения в ЗСВ и НПК не са нито правно аргументирани, нито са в интерес на българските граждани. Същите не държат сметка за неминуемо произтичащите от закриването на специализираните съд и прокуратура отрицателни последици", пише още в писмото.

От прокуратурата посочват, че разглеждането на предложенията за законодателни промени се осъществява и в пълно противоречие с нормативните изисквания към законодателния процес. Нарушен е чл. 18а от ЗНА и не са зачетени принципите на изработването на проекти на нормативни актове по чл. 26 от ЗНА, а именно принципите на необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност. Работи се в условията на необяснима "внезапност", без дължимите обществени консултации с гражданите и юридическите лица, без каквото и да било обсъждане с професионалната гилдия и научната общност", настояват още магистратите.

Изразеното в писмата до европейските институции и българския парламент становище представлява позиция и на цялата професионална общност - такива становища са приети и от прокурорите от всички апелативни райони, от Асоциацията на прокурорите в България, от Камарата на следователите в България и от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, подчертават от ръководството на прокуратурата.

Татяна Дончева: Има основания за промяна, прокуратурата да сезира когото иска

Има сериозни основания да се преосмисли съществуването на спецпрокуратурата и съдилищата, коментира междувременно в парламента депутатът от "Изправи се! Мутри вън!" Татяна Дончева.

Прокуратурата може да сезира когото иска, коментира тя пред журналисти новината, че ръководството на държавното обвинение е изпратило писма до евроинституциите заради предложенията за закриване на спецпрокуратурата.

"След серия от арести, които нямат никакво оправдание, освен с използване на част от съдебната система за натиск върху бизнесмени, които трябва да се откупят" и предвид обстоятелството, че дела срещу истинската организирана престъпност специализираната прокуратура е приключила със спогодби/тези без спогодбите са делата, по които се иска откуп/, дава възможност сериозно да се преосмисли съществуването на тези институции", подчерта Дончева.

Тя ги определи като "инструмент за политически натиск", работещи по поръчка на министър-председателя, което било недопустимо.

"Най-резонно е общите съдилища в страната да разглеждат всички дела по правилата за подсъдност, съществували години, а парите за специнституциите могат спокойно да се разпределят по другите части на съдебната система. Разбира се, трябва да се направи анализ на резултатите на съществуването на спецсъдилищата и прокуратура и това е можело да стане, ако 45-то НС е имало по-дълъг живот", допълни зам.-председателката на НС.

Според нея, това, че законопроектът е минал през комисия, е само начало.