Предстоящите избори - опит да се конструира позитивен разказ за бъдещето
Секция: Коментари
14 Юни 2021 12:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Предстоящите избори - опит да се конструира позитивен разказ за бъдещето

/КРОСС/ Остава по-малко от месец до парламентарните избори на 11 юли. Какви подходи ще използват партиите, за да не повторят изборния резултат от 4 април? Отговор на този въпрос в „Тази сутрин" се опитаха да дадат политическият анализатор доц. Росен Карадимов и социалният антрополог Харалан Александров.

Контекстът на предстоящите избори е променен. Вече сме в посткоронавирусна ситуация - няма го затварянето, високата тревожност и фрустрация, спокойно е, икономиката е добре - обстановката е много по-ведра отпреди, има и Европейско първенство по футбол. Всичко това изисква да се промени подхода и партиите го усещат интуитивно и променят жанра и бавно от критика и протест се преминава към опит да се конструира позитивен разказ за бъдещето, какъвто е напълно възможен, разбира се, смята Александров.

Ние стигнахме дотук, защото така наречените партии на протеста не искаха да признаят очевадното, че БСП не е част от статуквото през последните години, заяви Карадимов. Според него социологическите проучвания отново показват фрагментиран парламент и без „изграждане на мостове" и „премахване на разделителните линии от партиите на протеста" кабинет няма да има. Всички трябва да си дадат смета - без БСП правителство не може да бъде съставено, смята Карадимов.

Съвсем сигурно е, че трябва да започне разговор, трябва да се усъвършенства коалиционната културата, коментира и Харалан Александров, според когото разделението действа в полза на статуквото. В последните месеци партиите на статуквото влизат във форма, което поставя в много сложна ситуация партиите на протеста заради разногласията, смята социалният антрополог и даде като един от примерите на изборна мобилизация ДПС, които са получили подкрепа и в Турция, и в ЕС, където са оглавили АЛДЕ.

Американските санкции по закона „Магнитски" със сигурност ще имат отражение върху партиите. Според Карадимов най-малко засегната е БСП.

По думите на Александров санкциите са показали, че „ако българските си мислят, че могат да надхитрят хегемона, то това не е така" и не могат да употребят американците за вътрешнополитически цели.

Затова пък, според антрополога, сега наблюдаваме от всички „унизително усилие да се харесаш на американците", то обаче не е продиктувано от страх от „тоягата", което показва, че не можем да използваме „морални послания", като катализатор на промяната, а се прекланяме само пред силата.