Адаптират турска ваксина срещу COVID-19 за варианта Делта
Секция: Здраве
08 Юли 2021 09:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Адаптират турска ваксина срещу COVID-19 за варианта Делта

/КРОСС/ Ръководителят на колектива, разработващ турска ваксина срещу COVID-19 на базата на вирусоподобни частици (virus-like particles, VLP), заяви, че екипът скоро ще "адаптира" ваксината за борба срещу варианта Делта на коронавируса, който се разпространи по света в последно време, пише вестник "Дейл сабах".

Професор Ихсан Гюрсел каза, че изпитанията във фаза 2 на VLP-ваксината са започнали миналата седмица с над 200 доброволци. Той добави, че препаратът може лесно да бъде модифициран, за да бъде ефективен срещу всяка мутация на коронавируса.
Ихсан Гюрсел и съпругата му Майда Гюрсел ръководят екип от изследователи в Анкара, който работи върху ваксината. Тя е включена в списъка на кандидат-ваксините на Световната здравна организация (СЗО) и се разработва с подкрепата на Турския съвет за научни и технически изследвания (ТЮБИТАК).

Очаква се VLP-ваксината да стане втората турска ваксина срещу коронавируса, която ще може да се прилага в страната по-късно тази година. Първата турска ваксина, готова за използване в страната, се очаква да бъде ваксината Турковак (Turkovac), която спада към групата на инактивните ваксини срещу коронавируса и в момента се намира във фаза 3 на клнични изпитания.

Професор Ихсан Гюрсел заяви пред Анадолската агенция, че екипът вече е модифицирал веднъж препарата с цел ефикасност срещу варината Алфа и до 15 дни ще завърши модификация, насочена към борба срещу варианта Делта на коронавируса. В момента ваксината се прилага на доброволци в Анкара, Истанбул и Коджаели.

VLP-ваксината съдържа четири структурни протеина на коронавируса, което е от значение за постигане на всеобхватен и дълготраен имунитет, е изтъкнал Гюрсел. Той е добавил, че вирусоподобните частици, на които е базирана ваксината, могат в голяма степен да бъдат препрограмирани.

Изследователите са разделили доброволците в три групи от по 110 души. На всяка група ще бъде инжектирана различна версия на ваксината - ваксината, ефективна срещу първоначалния щам; ваксина, ефективна срещу Алфа варианта и ваксина, ефективна срещу Делта варианта. Това ще помогне на учените да добият представа за имунния отговор на различните групи на различните варианти и ще покаже кой вариант предоставя най-голяма защита.

Очаква се фаза 2 на изпитанията на ваксината да прикючи до края на август, а фаза 3 да започне през септември.