„Независен“: Провалът на ИТН е обезуражаваща новина за деблокиране на европейския интеграционен път на РСМ
Секция: Интервюта
12 Август 2021 11:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 „Независен“: Провалът на ИТН е обезуражаваща новина за деблокиране на европейския интеграционен път на РСМ

/КРОСС/ Провалът на „Има такъв народ" (ИТН) да осигури мнозинство за избор на нов кабинет и възможността за провеждане на трети парламентарни избори тази година, се оценява в Скопие като обезкуражаващи новини за възможността за деблокиране на европейския интеграционен път на Република Северна Македония. Това пише скопското издание „Независен".

Външният министър Буяр Османи заяви вчера, че такива новини от България не са обнадеждаващи и заяви, че комуникацията на ниво външни министерства продължава, въпреки че очевидно би било необходимо да се сформира редовно правителство в София, което да преодолее различията и да деблокира европейската интеграция на Скопие.

„За съжаление, новините, идващи от България по отношение на институционалното изграждане, не са обнадеждаващи, защото както често подчертавам, очевидно това се оказа важен фактор за намиране на решение за преодоляване на различията, които са причина за тази безпринципна блокада на нашата европейска перспектива. Очаквахме, че след този втори опит ще има институции, за да можем да общуваме в тази политическа част и да намерим решение", допълни още Османи.

Османи подчерта, че страната е готова да продължи разговорите и в същото време продължава с реформите у дома в областта на европейската интеграция, в очакване на предвидимост в България, за да могат политическите разговори да продължат.

Според Буяр Османи предстоящата среща на върха на ЕС на 6 октомври е изключителна възможност да увенчае успеха и да даде сериозно послание на Западните Балкани, че този път перспективата се връща в правилната посока, но все пак признава, че много неща зависят от това, което се случва в България.

„Винаги съм бил на мнение, че не е необходимо политическото правителство за вземане на решение за започване на преговори, тъй като политическото решение вече беше взето през март 2020 г. със съгласието на Република България и първата междуправителствена конференция трябваше да бъде само технически въпрос, политическо решение. Затова се надявах, че служебното, т.е. официално правителство може да вземе това решение. Очевидно обаче това се оказа невъзможно и ситуацията в България е достигнала такова ниво, че решението не може да се вземе без създаването на институции", заяви Буяр Османи.