Напрежение между Париж и Вашингтон, след като Франция отзова посланиците си в САЩ и Австралия
Секция: СВЯТ
18 Септември 2021 18:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Напрежение между Париж и Вашингтон, след като Франция отзова посланиците си в САЩ и Австралия

/КРОСС/ Дипломатическото напрежение между Франция, САЩ и Австралия нарасна след като Париж извика за консултации посланиците си в двете страни. Франция протестира срещу отмяната на сделката за 12 подводници, която Австралия анулира в полза на Пакта за сигурност, сключен с Вашингтон и Лондон.

Френските посланици в Австралия и САЩ се прибраха в Париж, призовани от президента Макрон; решението е исторически прецедент във взаимоотношенията.

Френските власти нарекоха предателство провалената символично важна сделка за 12 подводници, която Австралия отмени в полза на крупен военен проект със САЩ.

Френският посланик в Канбера Жан-Пиер Тебо не сдържа гнева си пред австралийското радио SBS:

„Това беше голяма грешка, много, много лошо отношение към партньорството ни. Не става дума просто за договор, а за партньорство, основано на доверие, взаимно разбирателство и искреност".

Дипломатът твърди, че отмяната на сделката е била подготвяна от месеци, без Париж да е предупреден за това.

„Не виждаме как можем занапред да имаме доверие в Австралия", заяви държавният секретар Клеман Бон, а снощи външният министър Жан-Ив льо Дриан определи решението като „нож в гърба" на Франция.

Строителството на подводниците трябваше да донесе 56 милиарда евро и да даде работа на поне 1000 души.

Синдикат от засегнатата компания „Навал груп" обяви, че първа грижа ще бъде съдбата на работниците, обвързани с договора. Тепърва ще се преговаря за размера на обезщетенията, които Австралия трябва да плати.
Съединените щати смятат Франция за "жизненоважен партньор" и са в близък контакт с нея в светлината на отзоваването на френския посланик от Вашингтон за консултации. Това заяви в "Туитър" говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. По думите му американската страна очаква да продължи да обсъжда ситуацията в отношенията с Париж на високо ниво, включително в кулоарите на Общото събрание на ООН следващата седмица.

Според отбранителния пакт Австралия ще получи технологии за построяването на подводници с ядрени реактори. Споразумението е опит трите страни да се противопоставят на влиянието на Китай. То разгневи обаче и Франция, защото доведе до отмяната на сделката между Париж и Канбера.