Български ученици учат чрез изкуствен интелект
Секция: Наука
06 Октомври 2021 13:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български ученици учат чрез изкуствен интелект

/КРОСС/ В четири български училища започна изучаването на природни науки, чрез технологии, като изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране и компютърни симулации. Всеки ученик в избрани паралелки на учебните заведения разполага с персонален лаптоп Chromebook.

Инициативата е по програма на технологичния гигант Intel. В нея вече се включиха Природоматематическа гимназия "Проф. Емануил Иванов", гр. Кюстендил, Езикова гимназия "Проф. д-р Асен Златаров", гр. Хасково, Математическа гимназия "Акад. К. Попов", гр. Пловдив и 138-мо училище „Проф. Васил Златарски", гр. София. Обучението на ученици започна през септември.

"Екипите от четирите училища са готови да променят начина, по който технологията се използва в училище. Четиридесет учителя преминаха интензивна шест месечна подготовка за работа с образователните материали, технологията и софтуера" - коментира Маргарита Боргоджийска, координатор на проекта в Център за творческо обучение.

Четиридесет учители по всички природни науки, информационни технологии и математика са преминали шестмесечен курс за обучение и вече обучават своите ученици по най-съвременна методика и учебна програма. Учебната програма Skills for Innovation (умения за иновации) е на компанията Intel и целта е учебното съдържание да бъде свободно достъпно до всички български училища, на български и английски език. В България програмата се реализира в партньорство между Intel и независимата организация Център за творческо обучение, които осигуряват част от финансирането за училищата.

Вече е договорена и втора фаза на проекта, в която броят на училищата ще се увеличи поне до 20.

Някои от училищата са използвали и национални програми за създаване на нова STEM среда, за да изпълнят изискванията за подготовка на учители, устройства и учебна среда. Всеки учител и всеки ученик разполага с модерен лаптоп с последно поколение процесор, чувствителен на докосване дисплей и активна писалка. С тези устройства се изучават технологии, като изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране, създаване на компютърни симулации. Цялото обучение е проектно и проблемно базирано, както в най-съвременните образователни системи. Учениците в училищата работят по модела 1:1 с лаптоп за всеки ученик още от 15 септември.