С колко ще поскъпне животът?
Секция: ИКОНОМИКА
09 Октомври 2021 13:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
С колко ще поскъпне животът? Мнения на икономистите Кузман Илиев и Стоян Панчев

/КРОСС/ „Има голям системен общоевропейски, дори световен проблем. Централните банки създават огромно парично предлагане и това покачва ценовите равнища". Това каза икономистът Кузман Илиев в днешното издание на предаването на БНТ „Денят започва с Георги Любенов". Той обясни, че инфлацията в България е по-висока, защото бидейки в периферията на Еврозоната, нашата централна банка не участва в системата на другите централни банки.

„Те впръскват новите пари и покачват ценовите равнища. Затова се получава, че българският гражданин купува гръцките домати на по-високи цени от Париж и Брюксел", обясни икономистът. Зелената сделка вече е тук и тя се случва. Тя е скок и прескачане на стадий, посочи Илиев.

Това, което ние можем да направим, според него, е да се подготвим и да преструктурираме нашите мощности така, че да не се затварят от 2035 г., и да имаме стратегия.

Според икономиста Стоян Панчев пътят към нормализиране на ситуацията е да се спре наливането на пари в системата. Инфлацията в България е привнесена от Еврозоната. Пандемичната програма на практика създава паричното предлагане, което води до инфлацията. Декември се очаква преразглеждане на тази програма от Еврокомисията, но дали тя ще бъде намалена или премахната, според него зависи от това докъде ще стигне инфлацията в страните от Западна Европа.

Реалната инфлация не е официално обявената, категоричен бе Панчев. Точно страните от Централна и Източна Европа, които влязоха в Еврозоната, имат по-висока инфлация, посочи той.

Стоян Панчев изрази скептицизъм относно Зелената сделка. „Моето мнение е, че ВЕИ мощностите трябва да се развиват като биткойни, да бъдат оставени на естествения пазарен процес - да има иновации такива, каквито потребителите да могат сами да идентифицират", обясни икономистът. Затварянето на мощности и субсидирането на безработица няма да има положителен ефект, смята Панчев.