Дънкан Коеч и Ердал Тубай спечелиха маратона на София
10 Октомври 2021 14:52

/КРОСС/ Кениецът Дънкан Коеч и туркинята Ердал Тубай са големите победители в 38-мото издание на маратона на София. Голямата надежда на България за победа в днешния ден Милица Мирчева остана втора при жените, като само 1 секунда я раздели от националния рекорд в дисциплината.

Коеч спечели дистанцията от 42 километра и 195 метра с време от 2:15:47 часа. Той и сънародникът му Чарлс Мъйна поведоха от самото начало на дистанцията и се движеха рамо до рамо до средата на дистанцията, когато Мъйна отпадна физически и не можеше да следва темпото на сънародника си.

На второ място с резултат от 2:16:42 часа приключи мароканецът Мохамед Шабут, а трети остана турчинът Ахмет Алканоглу с 2:19:47 часа. Мъйна завърши четвърти с 2:25:33 часа, а пети приключи Мирослав Спасов с време от 2:27:17 часа.

Състезателят на Атлет Мездра стана и национален шампион за пръв път в кариерата си.

Шестото място остана за Жан Симукека от Руанда с резултат от 2:28:53 часа. Седми и осми се наредиха Илия Куцаров и Росен Лилов, които са втори и трети в националния шампионат. Куцаров (ВСК Радар) финишира за 2:35:56 часа, докато 47-годишният Лилов (Локомотив София Никола Карапетров) приключи за 2:37:54 часа.

При жените със златото в изключително интересна надпревара се окичи туркинята Ердал Тубай. Тя победи с резултат от 2:34:30 часа. Втора с време от 2:35:03 часа остана Милица Мирчева. Състезателката на Атлет Мездра спечели националната титла в маратона за 2021 година, но остана само на 1 секунда от Гaлинa Горанова от 1996 година. Мирчева водеше до 35-ия километър, като премина първата обиколка за 1:17.02 часа.

Седем километра преди финала обаче най-добрата българска бегачка не успя да си вземе вода на подкрепителния пункт, което определи като основната причина да не успее да издържи на мощния финален спринт на Ердал Тубай в заключителните два километра. Тройката при дамите допълни кенийката Лилиан Желагат с 2:38:31 часа. Четвърта и пета останаха сънародничките и Агнес Кейно (2:40:58 часа) и Джебет Наом (2:41:04 часа), която е и големият победител във веригата от маратони в Стара Загора, Варна и София, след като спечели предишните два старта.

Шеста финишира Климентине Муканданга от Руанда за 2:43:17 часа. Подгласнички на Мирчева в националния шампионат при дамите станаха Маринела Нинева от Локомотив Дряново с 2:44:43 часа, която финишира седма при дамите, и Таня Димитрова с 2:58:39 часа, която е девета.

В маратона на София се включиха над 2 500 участници, като повече от 400 от тях стартираха в класическата дисциплина на 42,195 километра.

Класиране в топ 6 на Софийския маратон при мъжете: 1. Дънкан Коеч (Кения) - 2:15:47 часа 2. Мохамед Шабут (Мароко) - 2:16:42 часа 3. Ахмет Алканоглу (Турция) - 2:19:47 часа 4. Чарлс Мъйна (Кения) - 2:25:33 часа 5. Мирослав Спасов (България) - 2:27:17 часа 6. Жан Симукека (Руанда) - 2:28:53 часа;

Класиране в топ 6 на Софийския маратон при жените: 1. Ердал Тубай (Турция) - 2:34:30 часа 2. Милица Мирчева (България) - 2:35:03 часа 3. Лилиан Желагат (Кения) - 2:38:31 часа 4. Агнес Кейно (Кения) - 2:40:58 часа 5. Джебет Наом (Кения) - 2:41:04 часа 6. Климентине Муканданга (Руанда) - 2:43:17 часа;

Класиране в топ 3 на Националния шампионат по маратон при мъжете: 1. Мирослав Спасов (Атлет Мездра) - 2:27:17 часа 2. Илия Куцаров (ВКС Равда) - 2:35:56 часа 3. Росен Лилов (Локомотив София Никола Карапетров) - 2:37:54 часа;

Класиране в топ 3 на Националния шампионат по маратон при жените: 1. Милица Мирчева (Атлет Мездра) - 2:35:03 часа 2. Маринела Нинева (Локомотив Дряново) - 2:44:43 часа 3. Таня Димитрова (СК Костенец) - 2:58:39 часа Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук