Димитър Маринов: Има проблеми в аптеките при изписването на лекарства по Здравната каса
Секция: Здраве
26 Октомври 2021 12:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Димитър Маринов: Има проблеми в аптеките при изписването на лекарства по Здравната каса

/КРОСС/ Има редица проблеми в аптеките при изписването на лекарства по Здравната каса. За това сигнализира главният секретар на Български фармацевтичен съюз Димитър Маринов. По думите му годишният типов договор с НЗОК все още не е подписан.

Силно се надяваме, че до края на седмицата ще има подписан нов договор. Сега действащият е до края на месеца. Получава се така, че, след като няма договор с касата, нямаме право да отпускаме дори животоподдържащи лекарства. Договарянето започна през септември. На експертно ниво нямаме никакъв проблем, но има неща, които държим да залегнат в договора. Колективният иск, който заведе съюза, е за неравноправно третирана към фармацевтите. Откакто има електронна рецепта, има възможност да се заложат контроли, които да бъдат на ниво още при предписването на лекарства от лекаря. Проблемът е, че в момента няма никакви контроли на системата и лекарят може да генерира предписание със страшно много грешки, които фармацевтът трябва после да разследва. Ако той отпусне рецептата, а вътре има грешки, след това НЗОК не я заплаща и сумата остава за сметка на аптеката, обясни Маринов.

И поясни, че най-често става въпрос за сгрешен номер на протокол или незаверена диагнозата в Здравната каса, например. Наскоро рецепта за 26 000 лв. падна заради разменени числа в номера на протокола. Докторът е сгрешил. Всеки може да сгреши, разказа той.