Зам.-шефът на ГДБОП: Банката от която е изтеглена крупната сума е установена
Секция: БЪЛГАРИЯ
06 Ноември 2021 12:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-шефът на ГДБОП: Банката от която е изтеглена крупната сума е установена

Парите за "Хемус" са отишли при един човек 

КРОСС/ Нашето разследване стигна до фирми-фантоми, които са изтеглили тези суми пари в деня или на следващия ден след постъпването им. Всички тези пари се обединяват в едно лице, което също сме установили. Това каза заместник-директорът на ГДБОП Любомир Николов в предаването „Тази събота" по бТВ. Това лице няма политическа кариера, не е свързано с нито една политическа партия и няма никаква строителна дейност. „Това е случайно лице, на което е поставена задача да усвои тези средства и да пренесе тези пари. Нашето разследване ще продължи и ще дадем заключение къде евентуално са постъпили финансовите средства, усвоени от него", обясни Николов.

Това лице на върха на пирамидата не е задържано до момента. Банката, от която е изтеглена крупната сума, също е установена, заяви Николов.

Той обясни и пътят, по който са стигнали до разкритията: след няколко сигнала през лятото, включително и от медии, за това, че се отклоняват средства, отпуснати за изграждането на автомагистралата в посока на неизвестни лица и не се разходват правилно. Така е установено, че държавното дружество „Автомагистрали" превежда авансово 84 милиона към друго търговско дружество с богата история в изграждането на пътища, което превежда и превъзлага строителството на лот 5 на пет различни други търговски дружества.

Това, което прави впечатление на разследващите, е, че те са регистрирани в период малко преди да получат големи суми пари, а техните собственици и пълномощници са лица от криминалния контингент, такива с нисък социален статус и полуграмотни хора. Хората, които са теглили големите суми пари, са били задържани, разпитани - включително и пред съдия, и освободени. Предстои тепърва да се установи къде физически се намират тези пари, обясни заместник-директорът на ГДБОП.

Николов бе категоричен, че не става въпрос за политическо мероприятие във връзка с предстоящите парламентарни избори.

 

 

***снимка Бтв