Конспирациите: МЕТА
Секция: Технологии
07 Ноември 2021 12:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Конспирациите: МЕТА

/КРОСС/ „Фейсбук" към този момент е МЕТА. В петък компанията на Марк Зукърбърг обяви, че стартират разработка на синтетична кожа, а виртуалните им амбиции не спират. Ще обсеби ли МЕТА реалния свят? Да споделяме живота си във виртуалното пространство.

Тази цел съобщи Марк Зукърбърг преди седмица, когато обяви, че „ Фейсбук " се преименува на МЕТА. Да бъда на възлюбен концерт, във фитнеса или даже на работа - МЕТА ще ми разреши всичко това, стига да имам очила за виртуална действителност . Защо тези благоприятни условия макар че наостриха подозрителните умове? „ Може би цели, Марк Зукърбърг, обикновено да примами хората към негова платформа, от която да черпи повече информация и да прави каквото си желае с нея ", споделя Калин Гочев. Той е на 21, развива се в мутлимедийната сфера, видеомонтажа и маркетинга. Към огромни планове като МЕТА подхожда с прочути резерви. „ Виждам, че би обсебило света ни. Ако всичко провърви по плана на Марк Зукърбърг, лека-полека ще е все по-логично да минаваме към тази услуга, тъй като е най-удобното нещо и по този начин ще стане като хегемон ", споделя Калин.

„ Това е опасност , която ще ни отчужди, тъй като минаваме в действителност сходна на Матрицата. Илон Мъск допринася доста за това съгласно мен. Дори говореше за тази доктрина , че може да живеем в симулация. Ние не сме пригодени за това, нашата природа не е толкоз мета ", споделя Калин.

В презентацията на Зукърбърг липсваха елементи по отношение на финансовата организация на новата мрежа. В сериала Upload от 2020 година главният персонаж загива в злополука , получава късмет да попадне във виртуален рай, само че против доста пари. Бедните получават по-лоши стаи, най-малък брой дейности или умират в реалния свят. „ Имаше различен филм, където Джони Деп си качваше съзнанието в компютър и там сякаш заживява безспир . Пак стигаме до поп културата, където има супер доста филми „ Аз, роботът ", какви ли не филми, в които човекът създава чудовището, което го побеждава. Това е една от целите, след време човекът да се слее с машината ", смята той. За някои племена, фотоапаратите са крадци на души и са бягали, когато някой преселник е опитвал да ги заснеме. Дали страхът към VR очилата е същият? „ Всяка една технология, било то и VR очилата, в случай че е добре обяснена ще вкара схващане в отсрещната страна за какво да бъде ползвана.

МЕТА не е обикновено виртуален свят. МЕТА ще употребява холограми, които да се виждат в действителността ", смята Кристиян. Кристиян Михайлов е ръководител на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация в България. Изследвал е тематиката за VR действителностите и ролята на изкуствения разсъдък в ежедневието. „ Оптимистът в мен споделя , че употребявайки МЕТА, той ще надгради нашия живот. Що се касае до контакти, бизнес, обучение , медицина, всичко, което касае реалния свят. Песимистът в мен споделя , че би трябвало да внимаваме с данните, които предоставяме на МЕТА ", споделя Михайлов.

По-качествена обществена мрежа не води до по-качествено другарство макар че „ Това, което може да накара човек да предпочита виртуалното другарство е, че там по-лесно успява да намери задоволство на базовите потребности, които има. Подмяната на действителността може да докара до по-автоматични реакции. Виртуалният свят значително разрешава и стимулира такава бездейност и това води до неадаптивен способ на функциониране ", споделя психологът Маргарита Бакрачева.

Заплаха, маркетингов ход или нов стадий в човешкото другарство , все по-често ще се сблъскваме с МЕТА вселената на Зукърбърг. „ Заплахата е новото, което увлича, това, че всички го ползват, че всички са там и самият факт, че ти в случай че не бъдеш част от тази мрежа, в случай че не споделяш този способ на живот, ще бъдеш аутсайдер ", смята Бакрачева.

"Страшното е да дойдем в миг , в който самите хора няма да се интересуват от данните си, те по-скоро ще бъдат вкарани в тази действителност . Самата действителна действителност няма да е от такова значение ", споделя Калин.

Източник: btvnovinite.bg