Проф. Боян Дуранкев: Обществената собственост трябва също да бъде неприкосновена
Секция: ПОЛИТИКА
10 Ноември 2021 18:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Боян Дуранкев: Обществената собственост трябва също да бъде неприкосновена

/КРОСС/ 32 г. от 10 ноември 1989 г. е една от причините да ме мотивира да се включа отново в тези битки за НС. Това каза проф. Боян Дуранкев в предаването "Лице в лице" по бТВ. „Изгубихме координатната система, забравихме какво означава модерно ляво. Към 1,8 милиона души в България живеят в тежко положение. Да не забравяме и приватизацията - благодарение на нея имаме живата олигархия. А също, това което го нямаше - мащабна корупция в нечувани размери. Много жалко, че след този преход още нямаме яснота към бъдещето, няма яснота лява сила, която да каже, че за следващите 4 г. ще решим проблемите на най-обикновените хора, на образованието и здравеопазването".

Нашата Конституция е неолиберална, тъй като казва, че частната собственост е неприкосновена, което даде простора обществената собственост да се концесионера и унищожава, обясни Дуранкев. „Първото наше най-твърдо предложение е обществената собственост също да стане неприкосновена. Защита на останалата обществена собственост, това е първото, която трябва да се направи".

Но трябва да защитим и хората - от 9 милиона сме спаднали на 7 милиона, затова предлагаме първо, семейно подоходно облагане с т.нар. отрицателни данъци на края на годината, допълни още Дуранкев. „Второ, трябва да се повиши и данъкът на физическите лица. До 15% увеличаване на корпоративния и на до 15% увеличаване данъка на физическите лица. Предлагаме 6000 лв. всяко българско дете при раждането да получи - първо, второ и трето. Всичко е сметнато, аз съм икономист."

Трябва да оправим инвестициите, да не коментираме 2% за военните, а да коментираме колко процента за оправяне на училищата и държавните детски градини, допълни още Дуранкев. „И преминаване към системата на безплатни лекарства по рецепта, която е общоевропейска и без такса посещение на лекар. Това ни е минималната програма".

КОВИД кризата е голям проблем, трябваше да има тотален локдаун, категоричен е Дуранкев. „А сега в момента очевидно е, че служебното правителство не смее да реагира и за мен е опасно пращането на децата на училище сега."

Ако не подобрим отношенията с Русия, с Китай, напълно е възможно да доживеем Трета световна война, в заключение каза Дуранкев. „Естествено, че ние сме българофили."