Още 50 положителни проби в детската градина, станала огнище на менингит
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Декември 2021 21:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Още 50 положителни проби в детската градина, станала огнище на менингит

/КРОСС/ След повторно тестване - още 50 положителни проби за бактерии, които причиняват менингит в 37-ма детска градина в София. Преди две седмици, 5-годишно дете почина, след тежка инфекция. Здравните власти уточниха за NOVA, че всички хора с положителни проби са единствено носители и не са заразни за околните.

След смъртта на 5-годишното дете, от персонала, децата и родителите на всички контактни са взети близо 400 повторни проби. 50 от тях се оказват положителни, а на директора Гергана Петрова се пада тежката задача лично да информира всеки един от тях, по телефона. „По обяд в събота ми бяха дадени имената на 50 лица. От тях 36 бяха деца от градината, деца, братя и сестри, четирима души бяха от персонала и трима - родители. На всички лично аз се обадих и съобщих резултата", разказа тя.

Последвал шок, затова от детската градина и Общината спешно организират онлайн среща, за да може да бъде отговорено на всички изникнали въпроси. Така днес притеснения, свързани с менингококовата бактерия, няма. Всички деца, с изключение на болните с простудни заболявания, отново са в градината. От вчера тя отново работи, а днес посещаемостта е 120 деца. И педагози, и родители обаче признаха, че след инцидента много хора в района, дори се страхували да говорят с тях.

Имало и проблеми, разказват родители. „Някои майки около мен имаха проблеми - с училища, с ясли. От незнание не приемаха децата и ги връщаха", разказа Михаела Кръстева.

Самата тя е сред първите, които разбират, че детето им е с положителна проба. Днес вече е спокойна. „Всичко е наред, детенцето се чувства добре", каза тя.

Здравните специалисти напомнят, че около 40% от населението на страната са здрави носители на бактерията, без дори да подозират за това.

„Това е патогенна бактерия, но е само колонизация - нямаме болни, нямаме взрив, нямаме епидемично предаване. Мерките бяха взети навреме", заяви проф. Тодор Кантарджиев.

„При менингококите е така - те се раздават при тийнейджърите, а те после го пренасят на по-малките си братчета и сестричета. Тази бактерия изчезва от тялото и е характерна за зимните месеци", добави той.

При положителна проба обаче се препоръчва профилактика с антибиотик.