Министър Сандов участва в Съвета на ЕС по околна среда в Брюксел
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Декември 2021 14:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Сандов участва в Съвета на ЕС по околна среда в Брюксел

/КРОСС/ Днес заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите участва в Съвета на Европейския съюз (ЕС) по околна среда в Брюксел. Това е първо участие на ниво министър от 2 години насам в този най-висок форум за взимане на решение в ЕС в областта на околната среда.

Една от основните теми за дискусия са новите законодателни предложения на Европейската комисия в областта на климата. В изказването си министърът посочи, че европейската политика в областта на климата отваря нови врати и предлага широк кръг от възможности за превръщането на планетата в едно по-добро място за живеене за всички.

Изтъкнато беше, че климатичната неутралност не може да се осъществи без мобилизация и по-добро координиране на мерките в редица важни политики за усилване и насърчаване на растежа, конкуренцията, пазара на труда, социалната политика, развитието на умения, регионалното сближаване, данъчното облагане, научните изследвания и други структурни политики.  

„Постигането на амбициозните цели няма да бъде лесно, но това може само да ни мотивира да вървим напред и да намираме възможно най-добрите решения. Именно, защото виждаме в трудностите не пречки, а възможности – за по-устойчив и добър живот, за по-добра околна среда и здрави екосистеми, за по-конкурентна и иновативна икономика, ще подходим с необходимото внимание, отговорност и смелост“, подчерта вицепремиерът Сандов.

В рамките на сутрешната сесия се проведе двустранна среща и с комисаря по околна среда, океани и рибарство Виргиниюс Синкевичус, с който беше обсъдена предстоящата тежка задача за усилена работа по закриване на множеството наказателни процедури в областта на околната среда срещу България. Комисар Синкевичус посочи, че е необходима политическа воля и правителствени ангажименти за изпълнение на високите стандарти на политиката на ЕС за околна среда, за да се създаде и по-добро настояще за нашите граждани. Министър Сандов увери комисаря в новия курс на политика на нулева толерантност към корупцията и към пълна ангажираност и отдаденост на постигането на високо качество на околната среда в България.

В началото на заседанието министър Сандов беше поздравен от своите колеги федералния министър на климата и околната среда на Австрия – Леоноре Гевеслер, министъра на околната среда на Германия – Щефи Лемке, министъра на околната среда на Люксембург – Карол Дишбург, министъра на околната среда на Малта – Арон Фаругия, и министъра на околната среда на Литва – Симонас Жентвилас.

В следобедната сесия министрите ще обсъдят новия Регламент за батериите и отпадъците от батерии и Стратегията на ЕС за почвите.

Също така вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов ще проведе двустранна среща с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.