Рекордни нива на изтеглените кредити у нас – потребителските са нараснали с 9,5%, а жилищните с 14%
Секция: ИКОНОМИКА
28 Декември 2021 10:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Рекордни нива на изтеглените кредити у нас – потребителските са нараснали с 9,5%, а жилищните с 14%

/КРОСС/  Според данните на Българската народна банка (БНБ) към края на септември има рекордни нива на изтеглените кредити. Потребителските са нараснали с 9,5%, а жилищните с 14%. Според финансовия консултант Стойне Василев данните показват, че хората са малко по-спокойни от миналата година. Специално при жилищата са заради това, че цената им расте и много хора искат да си спасят средствата. Сега е изгодно да теглим кредити, защото лихвите са на много ниски нива. Въпросът е за какво да ги използваме, заяви той в студиото на „Тази сутрин“.

Вземането на бързи кредити също е нараснало с 12% към края на септември.

Бързият кредит е удобство, той се дава с много малък анализ на риска на клиента. Затова те са лесни за вземане, но са скъпи. Те трябва да се взимат в смисъла „дай ми 1000 лв. до заплата, заяви финансистът Левон Хампарцумян.

Данните на БНБ към края на септември показват, че има нов рекорд в депозитите – 64,5 млрд. лв., това е с близо 3,5 млрд. лв. повече за девет месеца.Намаляват обаче депозитите до 1000 лв. и до 10 000 лв., на този фон има значително увеличение на тези над 10 000 лв.

Според Хампарцумян това показва, че българската икономика не е спряла и не е в криза, а според Василев значителното увеличени на депозитите над 10 000 лв. показва, че има сектори, които се развиват много добре – тези, свързани с медицина, онлайн продажби.

Друг интересен акцент е, че през 2021 г. депозитните милионери намаляват от 1180 на 1043-ма.

Според данни на НСИ у нас към края на ноември има инфлация от 7,3% на годишна база.

Не ни се е случвало скоро да имаме толкова висока инфлация. Същевременно, след като икономиката се развива, инфлацията означава, че има повече предлагане на парични средства, отколкото стоки и услуги, които да ги балансират. Има предпоставки тази инфлация да бъде сезонна и да намалее, заяви Хампарцумян. Той добави, че не говорим за инфлационни процеси, които сме имали през 1997 г.

Най-богатите хора в света са инвестирали в нови технологии и те се възползваха от активите с най-висока доходност за тази година, специално акциите на „Тесла“ през последните две години нараснаха с близо 1000%, а богатството на Илън Мъск с близо 700%, заяви Василев.

Други сектори, които са били печеливши са онлайн търговията, имотите, криптовалутите.

В световната икономика има реструктуриране и преподреждане на веригите за производство и доставка в света, което не е криза. Донякъде промяната е формулирана от последствията от COVID пандемията, добави Хампарцумян.