Доц.Кунчев:След края на февруари ситуацията с КОВИД-19 ще се нормализира
Секция: Анализи
23 Януари 2022 08:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц.Кунчев:След края на февруари ситуацията с КОВИД-19 ще се нормализира

/КРОСС/ След края на февруари ситуацията с КОВИД-19 ще се нормализира. Не можем да предотвратим епидемията. Единственото, което се стремим да направим, е да я избутаме във времето, така че да имаме готовност да реагираме, и да притъпим леко този висок връх. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в „Карай направо" по Нова телевизия.

По думите му при толкова заразни вируси пиковете се развиват бързо. Така е и при някои от особено заразите щамове на грипа, с които сме се сблъсквали. „В рамките на януари и февруари каквото се случи - ще се случи и ще започнем сравнително бързо нормализиране още в края на февруари. Очевидно е, че в момента катерим тази вълна, това не е особена изненада. Изненадата по-скоро е, че не се учим особено от грешките си и продължаваме да правим неща, които сме повтаряли и които очевидно пречат на ефективната борба", каза главният държавен здравен инспектор.

Кунчев посочи, че е време по нормален еволюционен път коронавирусът да свикне с нас и да стане не толкова патогенен и да се превърне в обикновена респираторна инфекция, с каквито се срещаме през зимния сезон много. „Когато го караш горе долу 3-4 дни на крак, това няма да прави впечатление на никого и няма да налага строги мерки. За мен ключовата дума е ваксинация", каза той. Но допусна, че е възможно Омикрон и да не е последният щам. „Какво пречи да се получи такава промяна в антигенния състав, че да се срещнем с чисто нов щам, срещу който нито ваксините ще работят, нито бързите тестове ще го разпознават", предположи Кунчев.

Според него прогнозите на математиците за по 40-70 000 заразени на ден вероятно са малко преувеличени, тъй като според тях реалната заболеваемост е около два и половина до три и половина пъти по-висока от тази, която официално се регистрира. „Според мен и в момента заболеваемостта е достатъчно висока. Имаме активен епидемичен процес в големи градове - София, Благоевград, Бургас, Пловдив. Кой знае какви по-различни цифри от тези, които сега виждаме, няма да видим", каза той. Заболеваемостта в момента в най-засегнатите градове се движи от около 1200 до 14000 на 100 000, допълни той.

Омикрон ще засегне много хора, но вероятно няма да ги засегне много тежко, посочи Кунчев. „Засега при нас поне се потвърждава това, че е по-лек, защото дори на фона на тези много случаи заетостта на интензивните легла е на приемливо ниво, което няма да затрудни здравната система", поясни той.

Той коментира и новия план на държавата за справяне с пандемията и това дали незаетите интензивни легла трябва действително да са водещ фактор при овладяването на ситуацията. „Нямаше да съм съгласен, ако това беше единственият фактор. Тежестта обаче е разпределена така, че да имат еднакво значение и заетостта на леглата, и то не само интензивните, но и заболеваемостта. Това дава доста ясна представа. Следя и заболеваемостта по области и като виждам на базата на този многофакторен критерий - нещата почти съвпадат", обясни Кунчев.

Експертът отново подчерта, че тази вълна няма да удари толкова лошо здравната система, колкото икономиката. „Обикновено говорим за училища, но представете си едно огромно производство, в което отсъстват до 35% - то на практика се срива. Това по-скоро е проблемът. Иначе с тези темпове ще се справим", смята главният държавен здравен инспектор.

Към момента единствено бустерната доза дава достатъчна гаранция, че човек ще бъде предпазен в рамките на 3-4 месеца.