Бюджет на растежа или на инфлацията: Какво предвижда държавната сметка за тази година
Секция: ИКОНОМИКА
07 Февруари 2022 08:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бюджет на растежа или на инфлацията: Какво предвижда държавната сметка за тази година

/КРОСС/  Нови 7 милиарда дълг и обещание за "бюджет на растежа" - това чухме по време на бурния дебат в Бюджетната комисия тези дни.

Според бившия социален министър Христина Христова не е добре да чакаме инфлацията да даде резултати, затова смята, че социалните разходи не са излишни. 280 милиона са увеличени социалните разходи, с които да се посрещне въздействието на инфлацията, не може да седим с кръстени ръце, докато сме в инфлация, коментира тя.

Според нея повишение на обезщетението за втората година майчинство е също дискусионно, понеже в София има проблеми с местата в детските градини и не може семействата да се подлагат на изпитание с 350 лв., когато майките остават вкъщи.

По думите на икономиста Петър Ганев средногодишната инфлация може да се покачи. Тогава ще бъде активен диалогът за пенсиите във втората евентуална актуализация на бюджета през лятото. Според него 22-23-24 г. ще има 5 милиарда дефицит.

Ще сме в спирала на дефицити. Това означава, че дефицитът ще е повече от нужното за определената година. Но искам да уточня, че разхищение е, когато правим разходи и дефицит, без да постигаме социални резултати. А когато даваме през много широки групи, през детски, през пенсии, не постигаме нищо, коментира още Петър Ганев.