Проф. Румен Гечев, БСП: Имаме съгласие с актуализацията на бюджета да променим структурата на повишаването на пенсиите
Секция: Анализи
20 Февруари 2022 13:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Румен Гечев, БСП: Имаме съгласие с актуализацията на бюджета да променим структурата на повишаването на пенсиите

/КРОСС/ Проф. Румен Гечев, БСП: Имаме съгласие с актуализацията на бюджета да променим структурата на повишаването на пенсиите
БСП от години иска промяна в начина на изчисляване на пенсиите. Трябва да се възстанови социалната справедливост.

„Имаме съгласие с коалиционните партньори в средата на годината да се направи следващата стъпка за пенсиите - не само те да се повишат, но да се промени структурата на повишението, така че да се възстанови социалната справедливост." Това заяви народният представител от „БСП за България" проф. Румен Гечев в предаването „Тази събота и неделя" по бТВ.

Той подчерта, че управляващото мнозинство е длъжно да реформира несправедливата в момента пенсионна система, като припомни, че БСП от години иска промяна в начина на изчисляване на пенсиите.

Проф. Гечев обясни, че заложената за годината инфлация е 5.6%, а повишението на пенсиите е по-голямо, така че няма как инфлацията да „изяде" пенсиите. Социалистът определи като цинична тезата, че увеличаването на заплатите и пенсиите, които са най-ниските в ЕС, ще доведе до инфлация.

„Ако беше така, то най-голямата инфлация щеше да бъде в страните с най-високи заплати и пенсии, а то е точно обратното", отбеляза народният представител.
„Няма сериозна причина за военен бюджет.

Но държавата поддържа фискален резерв от 9 млрд. лв. във връзка с възможни природни катаклизми и непредвидени обстоятелства, като това, което се случва в момента в Украйна. Ако е необходимо, правителството може бързо да реагира и да преструктурира разходите. Дано да не се налага", каза още проф. Румен Гечев.

Той коментира предложението на президента Радев за намаляване на ДДС на хляба: „Това съответства с предложението на БСП от много години - диференцирана ставка не само за хляба, но и за ключови стоки. В ЕС само в България и Дания няма диференцирана ставка на ДДС. Тук нямаме противоречие с президента. Но БСП е част от коалиция от 4 партии и ние не можем да реализираме на 100% нашата програма."

Той добави, че с актуализацията в средата на годината ще се разгледат възможности за преструктуриране на пенсиите, както и подобряване и усилване на социалния вектор в бюджета, включително възможност за въвеждане на диференцирана ставка за основни храни. „БСП не се е отказала от това свое предложение", подчерта проф. Гечев.

В заключение депутатът от левицата цитира последните данни за цените на тока, според които има известна благоприятна тенденция на понижение на цените на електричеството на нерегулирания пазар с почти 40%.

„Но не можем да сме сигурни, че тази тенденция ще бъде трайна. Експертите твърдят, че тенденцията ще се затвърди през пролетта и лятото", обърна внимание проф. Румен Гечев.
Той коментира, че причината за увеличението на цените е извън България, тъй като в България няма увеличение на разходите за производството на ток, но има и български компонент.

„Правителството на ГЕРБ още през лятото на 2020 г. обяви, че либерализацията на пазара, която то реализира, ще донесе силна конкуренция и по-ниски цени, а резултатите са точно обратните.

Организацията на борсата и нейните правила, подготвена от предишното редовно правителство, доведе до тези резултати", каза социалистът.
По неговите думи мораториумът е свършил своята работа, като българските домакинства са плащали ток на фиксирани цени. По думите на проф. Гечев иначе последствията са щели да бъдат изключително тежки.