Най-голямото родословно дърво на човечеството разкрива историята на вида ни
Секция: Наука
26 Февруари 2022 15:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Най-голямото родословно дърво на човечеството разкрива историята на вида ни

/КРОСС/ Най-изчерпателното родословно дърво на Хомо сапиенс досега разкри, че хората  навсякъде са от едно семейство, съобщи Ройтерс.

Изследователите подчертаха това, съобщавайки за изследването си, извършено на базата на съвременни и древни геномни данни за повече от 3600 души от цял свят. Те нарекоха резултатите "генеалогията на всеки човек".

Проучването помага бъде очертано човешкото генетично разнообразие и да бъде представено в карта как хората по света са свързани помежду си - от появата на вида ни в Африка и разпространението му по целия свят.

Най-старите корени на днешното човешко генетично разнообразие достигат до Североизточна Африка във времето преди появата на нашия вид, според Антъни Уайлдър Уонс, генетик в института „Броуд" на Масачузетския технологичен институт и Харвардския университет и ръководител на изследването, публикувано в сп. „Сайънс".

"Най-ранните предци, които идентифицираме, водят началото си до географско място, което е  в съвременен Судан. Те са живели преди повече от един милион години - което е много по-рано от сегашните оценки за възрастта на Хомо сапиенс - 250 000 до 300 000 години. Така че части от нашия геном са билинаследени от индивиди, които не бихме разпознали като съвременни хора"- казва Уонс.

Този генетичен принос на милион години вероятно идва от Хомо еректус, живял преди около 1,9 милиона години допреди 110 000 години. Той е бил първият вид в човешката еволюция с тяло с пропорции, наподобяващи нашите.

Изследването, ръководено от оксфордския Big Data Intitute , също така документира как изчезнали човешки видове като денисовците и неандерталците са оставили генетични потомци сред съвременните хора по целия свят, но не и в Африка. То дава информация кога и къде е имало големи промени в популациите, като изселването от Африка, довело Хомо сапиенс не само до далечни земи но и до кръстосване с денисовци и неандерталци.

"Нашият метод използва ДНК последователности, за да научим за древните  взаимоотношенията между индивидите. Неофициално това, което се опитваме да направим, е да проследим как генетичните мутации, настъпили в предците ни, и частите от генома, в които те са се появили, са били предадени през поколенията до наши дни", казва Уонс.

От други изследвания е известно, че групи от Хомо сапиенс са напуснали Африка по различно време в древността. Новото изследване показва, че най-значимите миграции са били преди около 72 000 години.

Изследването насочва към възможност Хомо сапиенс да е населил Северна и Южна Америка и Океания много преди най-ранните археологически доказателства за човешко присъствие в тези региони.

"Нашият метод изчислява, че е имало  човешки предци в Америка преди 56 000 години . . . и в  Океания - по-специално в Папуа Нова Гвинея - преди 140 000 години", казва Уонс. "Но това не е твърдо доказателство като радиовъглеродно датиран инструмент или вкаменелост."

Изследователите изграждат генеаложкото дърво с помощта на 3 601 генетични проби от хора по целия свят и осем древни проби. Най-старата е от останки на неандерталец на около 110 000 години от сибирска пещера. Те са изследвали фрагменти от генома на 3500 древни хора, но не са ги включили пряко в генеалогията.

"Историята на човечеството е записана в нашите гени", казва Уонс, "и реконструирането на нашата генеалогия ни позволява да прочетем тази история."

Информацията е на БТА