Тридневният празничен маратон в Търговище продължава
Секция: КУЛТУРА
28 Февруари 2022 15:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тридневният празничен маратон в Търговище продължава

/КРОСС/ Съвсем като в народното поверие, когато Малък Сечко изпил виното и разлютил сестра си Марта, паднаха драстично температурите и времето захладня, което не попречи на високия градус на настроението, с което започнаха проявите от Празника на Мартеницата в Търговище.

С песни на обичаната народната певица Георгия Райкова и на пъстроцветието от изпълнители от Център за подкрепа на личното развитие към Обединен детски комплекс Търговище, с ръководител преподавателката по танцово изкуство Орфета Хараланова, се изви хоро и около 60 деца изпълниха сцената до Къщичката на Пижо и Пенда в центъра на града. Първи на откритата сцена до централния фонтан танцуваха най-малките възпитаници от танцовата школа при ЦПЛР – ОДК, начело с 3-годишната Мая, като накрая децата се хванаха на първото за града дълго Мартенско хоро и оформиха жива пъстроцветна мартеница. С аплодисменти премина представянето на  Представителната фолклорна група, която след дни ще участва в международния фестивал „Българската душа на светата земя“ в Яш, Израел.

Щафетата поеха момичетата и момчетата от Първо ОУ „Христо Ботев“ с ръководители Юлиана Джинова и Невена Антонова, които изнесоха поетичен рецитал. Пръв декламира третокласникът Добри Руменов, а след него театралната трупа в състав Тайра Ахмедова, Рая Пейчева, Идис, Дея, Петя и Ясмин представи стихове и разказваха приказки за Баба Марта, пролетта и мартениците. Малчуганите представиха и своите рисунки, с които се включват в конкурсите „Нарисувай Баба Марта“  и „Мартеница-хубавица“ и ще се включат в изявите и в следващите дни.

Събитието почетоха известни интелектуалци от града – писателката Димитрина Карамфилова, носител на приза „Народен будител“ и творецът Стефан Николаев, а поетесата Дора Маринова от Попово поздрави присъстващите със свои стихове.

Възпитаничката на „Старс Академи“ от Варна – Виктория Бочева лично донесе рисунките си за конкурса „Нарисувай Баба Марта 2022“ и изпълни песента „Мама“ на Соня Иванова.

Тридневният празник ще продължи на 28 февруари и 1 март от 17:00 часа на сцената пред кметството.с артистично-музикалната програма на групи и индивидуални изпълнители от региона и града, с надиграване „Мартенска кръшна ръченица“. До Къщичката на Пижо и Пенда ще работи Занаятчийница за мартеници, в която художникът Румен  Райнов ще изработва арт мартеници с дошлите деца.И двата дни концерт ще изнесе певицата Джина Иванова от „Трамвай №5“.

Празникът на Мартеницата в Търговище се организира за трета година, проявите се разгръщат около Къщичка на Пижо и Пенда и са организирани от Ивайло Христов от „Блян“ - инициатор на форума и Христо Станков от БАФЦ „Нестия“. Инициативата е част от националната кампания „Да запалим и съхраним огъня Български!” на фондация „Бъдност за талантите на България“.