Андрей Райчев: Проблемът не е, че е задържан бивш министър-председател, а че е задържан лидер на опозицията
Секция: Анализи
20 Март 2022 12:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Андрей Райчев: Проблемът  не е, че е задържан бивш министър-председател, а че е задържан лидер на опозицията

/КРОСС/ Наблюдаваме символично насилие, насилие, което е един вид „само замахвам, но спирам, не удрям". Тук арестът и опозоряването заместват наказанието. Има показност, шумни арести, но след това няма реални присъди. Това каза политологът Андрей Райчев в „Тази неделя" по повод на ареста на Бойко Борисов и други знакови лица от ГЕРБ.

Това символично насилие в България не е нова практика, посочи той, и припомни, че БСП е била подложена на такова символно насилие, а по-късно и Цветан Цветанов е използвал същата тактика.

Проблемът според Райчев не е, че е задържан бивш министър-председател, а че е задържан лидер на опозицията. „За да арестуваш лидер на опозицията, трябва да си изключително подготвен. Да посегнеш на лидер на опозицията е много голямо събитие и ако властта се решава да хване своя главен душманин, трябва да се е подкрепила със солидни аргументи, а такива не видяхме", коментира Райчев.

Той определи проведената операция и ареста на Бойко Борисов като „много тежък пореден провал на Рашков", който е подлъгал премиера. „Това не са глупави хора, доверили са се на Рашков. Надявали са се да намерят нещо като пачки и кюлчета, това е единственото обяснение", коментира Райчев. Пред премиера и „Продължаваме промяната" сега има два варианта: „или да подкрепят Рашков и да потънат с него, или да се освободят от вътрешния министър, който показва неспособност да прави друго, освен на да шуми", коментира Райчев.

Според него в момента ГЕРБ излиза от изолацията, в е била до момента, именно заради действията на Рашков. Цената, която ще платят управляващите е огромна. „Те активизираха ГЕРБ и някак си го оневиниха - те са тези, които са под репресия. Това ги прави да се чувстват невинни и съответно ги прави активни", заяви социологът.

Според него това е създало напрежение и в коалицията, защото от „Продължаваме промяната" не са предупредили партньорите си за нея и те са научили за ареста на Борисов от прессъобщението на МВР с всички останали.