България няма алтернатива на руския газ
Секция: Интервюта
20 Март 2022 12:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България няма алтернатива на руския газ

Асен Василев изпълнява американски поръчки

/КРОСС/ Странно е защо няма да подпишем договор с "Газпром", след като ЕС не наложи санкции върху доставките на нефт и газ за Европа.

Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев заяви, че правителството няма да преговаря с "Газпром" за подписване на нов договор за доставка на природен газ, защото спазва наложените на "Газпром" санкции върху доставките на природен газ в ЕС. Ще се търсят алтернативни източници на доставка, казва Василев. Единият е LNG от терминалите в Турция и Гърция, като за доставките ще се използват старите газопроводни трасета до Гърция и Турция. Отделно от това ще се поискат допълнителни доставки от Азербайджан и включване в единния договор за доставки на природен газ за държавите от ЕС, който ще подпише Европейската комисия.

"Чудесна" новина, Честито на индустрията и битовите потребители!

Странно е обаче защо няма да подпишем договор с "Газпром", след като ЕС не наложи санкции върху доставките на нефт и газ за Европа. А може би на Асен Василев вече са му съобщили, че след като България е в списъка на неприятелските за Русия страни, доставки на природен газ от "Газпром" няма да има. Но може и да сме зрители на второ действие от пиесата "Маккейн-Орешарски" , в което този път главни действащи лица бъдат премиерът Кирил Петков и шефът на Пентагона.

Въпреки оптимизма на управляващите, с доставките на LNG ще възникнат и някои "дребни" проблеми, като например факта, че този газ няма как да стигне до България, защото няма ривърсна връзка с Турция и Гърция за това трасе, макар че Асен Василев твърди друго. Освен това, старите тръби не са в експлоатационна готовност за пренос на природен газ. В допълнение, трябва да се отчете и факта, че доставките на LNG през терминалите в Турция и Гърция, доколкото са възможни, е доста несигурно мероприятие, тъй като практически е невъзможно да има равномерни ежедневни доставки на природен газ от тези терминали поради спецификата при резервиране на капацитети и количества, регазификацията, транспортирането им до България и възможността за складиране на наша територия в различни времеви периоди, свързани с технологичия режим на нагнетяване и добив в газохранилището в Чирен.

Що се отнася до договора за доставки от Азербайджан, който изтича през юни, също е под въпрос дали ще бъде подписан нов такъв. Факт е, че капацитетът на газопровода ТАР (10 млрд. м.3.) вече е договорен, а ние още не сме започнали преговори. Нещо повече, договорените вече количества надхвърлят с около 3 млрд. м.3 максималния му капацитет за добив и Азербейджан е принуден да закупува недостигащите му за изпълнение на подписаните договори количества от "Газпром". Другият проблем е, че според прогнозите, поради дефицита на газ и войната в Украйна ,"СОКАР" (газовата компания на Азербайджан) дискутира цени близки до 2 000 EURO/1000 м.3.

Но нашите правителствени лидери, както обикновено, не живеят в реалния свят и изпълняват чужди поръчки, без значение какви са последствията за България. Или, както твърди Асен Василев, очакват наготово ЕС да договори цялото количество газ за страните от ЕС, което също е абсурдно, защото това ще доведе до неправомерно прекратяване на вече подписани дългосрочни договори за доставки с всяка от страните в Съюза, в резултат, на което ще се стигне до плащане на колосални по размерите си неустойки към доставчиците

Отказът от подписване на нов договор за доставка на природен газ с "Газпром" напомня за анекдота за циганина и коня. Циганинът бил беден и решил да приучи коня си да не яде. Всичко вървяло добре и обучението вече било към края си, но конят умрял от глад.

източник: Стефан Джендов/glasove.com